Polski przemysł nie nadąża za Europą

Rozwój polskiego przemysłu w czerwcu przyspieszył, ale nie tak, jak można było oczekiwać w kontekście doskonałej koniunktury w strefie euro - sugerują dane firmy IHS Markit.

Publikacja: 03.07.2017 10:24

Polski przemysł nie nadąża za Europą

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

Wskaźnik PMI, obliczany przez IHS Markit na podstawie ankiety wśród menedżerów około 200 firm, wzrósł w czerwcu do 53,1 pkt, z 52,7 pkt w maju. Ankietowani przez „Parkiet" ekonomiści przeciętnie spodziewali się zwyżki tego indeksu do 53,5 pkt, co też byłoby odczytem dość rozczarowującym.

Każdy odczyt PMI powyżej 50 pkt oznacza, że przemysł rozwija się w ujęciu miesiąc do miesiąca. Dystans od tej granicy jest zaś miarą tempa tego rozwoju. W czerwcu polski sektor przemysłowy utrzymał przyzwoite tempo wzrostu, ale niższe, niż w pierwszych czerech miesiącach roku, przed majowym spadkiem PMI. Tymczasem w strefie euro przemysł rozwija się w tempie nienotowanym od 2011 r.

Ankietowani przez IHS Markit menedżerowie odpowiadają m.in. na pytania o to, jak zmieniły się w ich firmach w porównaniu do poprzedniego miesiąca produkcja, wartość zamówień, zatrudnienie, zaległości produkcyjne itp.

Czerwcowa zwyżka PMI to odzwierciedlenie m.in. szybszego niż w maju wzrostu produkcji i wartości zamówień. Pomimo doskonałej koniunktury w Niemczech, które są głównym odbiorcą polskiego eksportu, przyspieszył jedynie wzrost zamówień krajowych. Wartość zamówień eksportowych rosła, ale wolniej, niż w maju. Wzrost zatrudnienia był najwolniejszy od 34 miesięcy.

Szczegóły PMI potwierdzają też, że ożywienie w polskiej gospodarce nie skutkuje jak dotąd presją inflacyjną. Wzrost cen wyrobów gotowych przemysłu był w maju najniższy od siedmiu miesięcy.

W strefie euro przemysł przetwórczy rozwijał się w maju najszybciej od sześciu lat. PMI wzrósł tam do 57,3 pkt, zgodnie z wstępnym szacunkiem IHS Markit sprzed tygodnia, z 57 pkt w kwietniu. Spektakularna koniunktura utrzymuje się szczególnie w Niemczech, gdzie PMI pomimo czerwcowej zniżki pozostał na bardzo wysokim poziomie 59,3 pkt.

Gospodarka krajowa
Rusza posiedzenie RPP. Brak obniżki stóp procentowych będzie sensacją
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka krajowa
PMI dla polskiego przemysłu w dół. Optymizm w branży dawno tak nie tąpnął
Gospodarka krajowa
Inflacja w Polsce wyraźnie w dół. Jest najniższa od miesięcy
Gospodarka krajowa
Podatek katastralny w Polsce? „Nieodzowny”
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka krajowa
Rynek usług ładowania e-aut czeka konsolidacja
Gospodarka krajowa
Co gryzie polskiego konsumenta?