Wiarygodność kredytowa Polski bez zmian Agencja ratingowa Fitch podtrzymała ocenę wiarygodności kredytowej Polski na poziomie A-. To siódmy stopień na 24. możliwe. Fitch nie zmienił również tzw. perspektywy polskiego ratingu, pozostaje ona stabilna. To oznacza, że prawdopodobieństwo zmiany oceny wiarygodności kredytowej Polski w najbliższych latach jest niewielkie. Decyzja ta była zgodna z oczekiwaniami większości ekonomistów, choć część z nich nie wykluczała, że agencja zmieni perspektywę polskiego ratingu na pozytywną.
Agencja podkreśliła, że rating Polski odzwierciedla „solidne fundamenty makroekonomiczne, wspierane wiarygodnymi ramami polityki pieniężnej, oraz zdrowy sektor bankowy". Wiarygodność kredytową ogranicza jednak dość niski poziom PKB per capita na tle innych państw o zbliżonym ratingu oraz wysoki poziom zadłużenia zagranicznego (34 proc. PKB netto).
Fitch przewiduje, że deficyt sektora finansów publicznych Polski w tym roku wyniesie 2,6 proc. PKB, w porównaniu do 2,4 proc. w ub.r. W kolejnych latach ustabilizuje się na poziomie 2,5 proc. PKB. Agencja ocenia, że wzrost kosztów programu 500+ doda w tym roku do deficytu 0,3 pkt proc., zaś obniżka wieku emerytalnego 0,1 pkt proc. (i 0,5 pkt proc. w 2018 r.), ale wydatki te zostaną skompensowane wzrostem wpływów podatkowych wskutek dobrej koniunktury w gospodarce i uszczelniania systemu podatkowego.
Zdaniem analityków Fitcha, polska gospodarka powiększy się w tym roku o 3,3 proc., a w kolejnych dwóch latach będzie się rozwijała w tempie 3,2 proc. rocznie. To prognozy bardzo ostrożne, nie tylko na tle rządowych. Część ekonomistów uważa, że w 2017 r. PKB Polski powiększy się o ponad 4 proc., większość zaś, że ma prognozy nieznacznie niższe.
Agencja zwraca jednak uwagę, że deficyt sektora finansów publicznych w okolicy 2,5 proc. PKB rocznie, przy wzroście PKB o nieco ponad 3 proc. rocznie i inflacji w okolicy celu NBP (2,5 proc. rocznie), powinien skutkować stopniowym spadkiem długu publicznego Polski relatywnie do PKB.