Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 06.03.2018 04:07 Publikacja: 06.03.2018 04:07
– Choć rzeczywiście IV kwartał zeszłego roku wyglądał już bardzo dobrze, bo mieliśmy wzrost inwestycji rok do roku o ponad 11 proc., to okazuje się, że nie uratował on całego roku – komentuje Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Pracodawców RP. – Wyniki za 2017 r. pokazują, że przed nami jeszcze długa droga, by odbudować skalę inwestycji do poziomu chociaż do 20 proc. PKB. Nie mówiąc o realizacji celu 25 proc. postawionego w strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju – dodaje.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
PKB Polski w pierwszym kwartale 2025 r. urósł realnie o 3,2 proc. rok do roku – podał w czwartek Główny Urząd Statystyczny (GUS) w tzw. szybkim szacunku. Zgodnie z przewidywaniami, tempo wzrostu gospodarczego na początku roku lekko spowolniło.
W przypadku szczególnych szoków: tak. Długoterminowo: nie lub wyłącznie z myślą o najuboższych. Tak uczestnicy naszego Panelu Ekonomistów odnoszą się do mechanizmu ceny maksymalnej i innych form ingerencji rządu w ceny energii dla gospodarstw domowych.
Słowo „prywatyzacja” ma raczej negatywne konotacje. Praktycznie zniknęło z debaty publicznej. W kampanii wyborczej politycy unikają go jak ognia. Okazuje się jednak, że jeśli pokaże się konsekwencje prywatyzacji, liczba jej zwolenników znacząco rośnie.
Nominalny PKB Polski w 2024 r. wyniósł 3 bln 641 mld zł – podał Główny Urząd Statystyczny. To oznacza, że od 2015 r., w ciągu dziewięciu lat, roczny „urobek” gospodarki, się podwoił. Większość z tego wzrostu to jednak efekt wzrostu cen.
Wieloletnie strategie firm, start potężnych inwestycji w energetykę i obronność, wzmocnienie polskiego przemysłu – takimi dokonaniami chwali się resort aktywów państwowych.
Agencja ratingowa S&P poinformowała o dokonaniu półrocznego przeglądu ratingu Polski, bez publikacji aktualizacji analiz. Długoterminowy rating kraju w walucie obcej to wciąż A- z perspektywą stabilną.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas