Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 08.03.2018 04:06 Publikacja: 08.03.2018 04:06
Prezes NBP odpowiedział tak na pytanie, czy racje ma rosnące grono ekonomistów, którzy sądzą, że RPP zmieni poziom stóp w II połowie 2019 r. W środę, zgodnie z jednomyślnymi oczekiwaniami ekonomistów, RPP utrzymała stopę referencyjną NBP na rekordowo niskim poziomie 1,5 proc. Przed decyzją zapoznała się z nowymi prognozami Departamentu Analiz Ekonomicznych NBP. Wynika z nich, że najbardziej prawdopodobny scenariusz gospodarczy na 2018 r. to średnioroczna inflacja na poziomie 2,1 proc., po 2 proc. w ub.r., i wzrost PKB o 4,3 proc., po 4,6 proc. w 2017 r. W listopadzie DAE NBP spodziewał się nieco wyższej inflacji (2,3 proc.) przy wolniejszym rozwoju gospodarki (3,7 proc.).
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
PKB Polski w pierwszym kwartale 2025 r. urósł realnie o 3,2 proc. rok do roku – podał w czwartek Główny Urząd Statystyczny (GUS) w tzw. szybkim szacunku. Zgodnie z przewidywaniami, tempo wzrostu gospodarczego na początku roku lekko spowolniło.
W przypadku szczególnych szoków: tak. Długoterminowo: nie lub wyłącznie z myślą o najuboższych. Tak uczestnicy naszego Panelu Ekonomistów odnoszą się do mechanizmu ceny maksymalnej i innych form ingerencji rządu w ceny energii dla gospodarstw domowych.
Słowo „prywatyzacja” ma raczej negatywne konotacje. Praktycznie zniknęło z debaty publicznej. W kampanii wyborczej politycy unikają go jak ognia. Okazuje się jednak, że jeśli pokaże się konsekwencje prywatyzacji, liczba jej zwolenników znacząco rośnie.
Nominalny PKB Polski w 2024 r. wyniósł 3 bln 641 mld zł – podał Główny Urząd Statystyczny. To oznacza, że od 2015 r., w ciągu dziewięciu lat, roczny „urobek” gospodarki, się podwoił. Większość z tego wzrostu to jednak efekt wzrostu cen.
Wieloletnie strategie firm, start potężnych inwestycji w energetykę i obronność, wzmocnienie polskiego przemysłu – takimi dokonaniami chwali się resort aktywów państwowych.
Agencja ratingowa S&P poinformowała o dokonaniu półrocznego przeglądu ratingu Polski, bez publikacji aktualizacji analiz. Długoterminowy rating kraju w walucie obcej to wciąż A- z perspektywą stabilną.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas