Polski eksport w pierwszych dwóch miesiącach 2018 r. wyniósł 33,6 mld euro i zwiększył się w porównaniu z tym samym okresem ub. roku o 6 proc. – podał w piątek GUS.
Największą część eksportu stanowiła sprzedaż na rynki rozwinięte. Wyniosła 29,4 mld euro, co w porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej oznacza wzrost o 5,8 proc. Jednak największy wzrost nastąpił w przypadku krajów Europy Środkowo-Wschodniej: tam zagraniczna sprzedaż polskich towarów warta była 1,8 mld euro i wzrosła r./r. o 12,8 proc. Z kolei najsłabszą dynamiką charakteryzował się eksport do krajów rozwijających się: w porównaniu ze styczniem-lutym ub. roku zwiększył się o 3,3 proc., do 2,4 mld euro.
Największy udział w eksporcie z Polski mają Niemcy: 27,8 proc. To tyle samo co w pierwszych dwóch miesiącach 2017 r. W okresie styczeń–luty sprzedaż na tym rynku osiągnęła wartość 9,3 mld euro. Drugim rynkiem eksportowym są Czechy (eksport wyniósł 2,2 mld euro), a trzecim Wielka Brytania (2,1 mld euro). GUS podaje, że z dziesięciu najważniejszych rynków tylko na dwóch nastąpiły spadki eksportu: na brytyjskim i włoskim. Z 2,5 do 2,8 proc. zwiększył się w polskim eksporcie udział Stanów Zjednoczonych. Podobnie wzrósł udział Rosji, gdzie w pierwszych dwóch miesiącach roku sprzedano towary za 0,9 mld euro – tyle samo, co do USA.
Jeszcze szybciej od eksportu rósł polski import. W pierwszych dwóch miesiącach 2018 r. jego wartość wyniosła 34,4 mld euro i zwiększyła się w ujęciu rocznym o 9,5 proc. Wśród głównych partnerów polskich firm zwiększył się import z Rosji, Hiszpanii, USA, Chin, Niemiec, Francji, Czech i Holandii.
W obrotach towarowych za pierwsze dwa miesiące tego roku saldo było ujemne i wyniosło 0,8 mld euro wobec dodatniego 0,2 mld euro rok wcześniej. Według prognoz Krajowej Izby Gospodarczej w 2018 r. należy się spodziewać wzrostu eksportu do 212,7 mld euro. Natomiast w roku 2019 eksport powinien sięgnąć 228 mld euro, co w porównaniu z 2018 r. miałoby oznaczać wzrost o 7,2 proc. adw