Stopa referencyjna NBP od marca 2015 r. wynosi 1,5 proc. Jej zmiany na zakończonym w środę posiedzeniu nie oczekiwał żaden z ankietowanych przez „Parkiet" ekonomistów.
„Rada ocenia, że obecny poziom stóp procentowych sprzyja utrzymaniu polskiej gospodarki na ścieżce zrównoważonego wzrostu oraz pozwala zachować równowagę makroekonomiczną" – czytamy w uzasadnieniu decyzji RPP.
Gremium to podkreśliło, że pomimo „relatywnie wysokiego wzrostu gospodarczego oraz szybszego niż w ubiegłym roku wzrostu płac dynamika cen konsumpcyjnych pozostaje umiarkowana". W ocenie RPP „w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej inflacja utrzyma się w pobliżu celu inflacyjnego", czyli 2,5 proc. rocznie.
W kwietniu, jak podał we wtorek GUS, potwierdzając swój szacunek z początku maja, inflacja w Polsce przyspieszyła do 1,6 proc. rok do roku, z 1,3 proc. w marcu.
- Przez cały ten i kolejny rok, a może nawet dłużej, nie będzie potrzeby podwyższania stóp procentowych – powiedział na konferencji prasowej po posiedzeniu RPP przewodniczący tego gremium Adam Glapiński, prezes NBP. Zaznaczył, że 2020 r. to jest bardzo odległa perspektywa, ale że także wtedy stopy prawdopodobnie zostaną bez zmian, o ile nie wydarzy się nic nieprzewidywalnego.