Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Projekt wprowadza nowe rozwiązania oraz korektę niektórych przepisów związanych z reformą systemu zarządzania mieniem państwowym, którą wprowadzono 1 stycznia 2017 r.
Jednym z rozwiązań jest utworzenie nowego państwowego funduszu celowego – Funduszu Inwestycji Kapitałowych. Jego celem ma być zapewnienie źródła finansowania zadania szefa rządu, polegającego na nabywaniu i obejmowaniu akcji lub udziałów spółek Skarbu Państwa.
W uzasadnieniu czytamy, że potrzeba utworzenia Funduszu Inwestycji Kapitałowych, wynika przede wszystkim z konieczności stworzenia wyodrębnionego, elastycznego źródła finansowania kapitałowych celów inwestycyjnych Skarbu Państwa, reprezentowanego przez Prezesa Rady Ministrów, w postaci inwestycji w akcje i udziały spółek. Obecnie, oprócz możliwości finansowania powyższych celów z Funduszu Reprywatyzacji, brak jest systemowych rozwiązań w tym zakresie, natomiast finansowanie powyższych celów z budżetu państwa napotyka wiele utrudnień i niedogodności, gdyż bardzo trudno jest przewidzieć wysokość wydatków na te cele z dużym, rocznym wyprzedzeniem".
Przychody FIK mają stanowić m.in. środki w wysokości 30 proc. każdej wypłaconej dywidendy z akcji należących do Skarbu Państwa czy dotacje celowe z budżetu państwa. Średnie dochody budżetu państwa z tytułu dywidend w ostatnich 10 latach (łącznie z planem na rok 2018) wyniosły 4,7 mld zł rocznie. Przy założeniu, że wpłaty na FIK będą wynosić 30 proc. daje to szacunkowo kwotę 1,4 mld zł rocznie.