Rostowski mówił też, że stan prawny jest zawsze niewystarczający, bo oszuści cały czas szukają coraz to nowych sposobów, by wyłudzić podatki. – Szukają nowych metod oszukiwania fiskusa. To nieustający wyścig między państwem, a oszustami. Cały czas trzeba wprowadzać zmiany prawa i procedur, by walczyć z oszustami – przekonywał Jan Vincent Rostowski.
Marcin Horała zarzucił mu, że zbyt późno zdecydował o wprowadzeniu VAT na elektronikę. Rostowski tłumaczył, że potrzebna była wnikliwa ocena sytuacji. – Niesamowite jest dla mnie to, że na pierwszego świadka komisja wzięła wielkiego przeciwnika odwróconego VAT prof. Modzelewskiego [wielokrotnie wspierał PiS swoimi ekspertyzami], teraz zaś zarzucacie mi opóźnienia we wprowadzaniu tego rozwiązania – mówił Rostowski. – Rozumiem, że to komisja polityczna, ale traktujmy się poważnie – dodał.
Przewodniczący komisji nie odpuszczał jednak. Pytał dlaczego rząd PO-PSL zgodził się na forum Unii na to by odwrócony VAT na handel telefonami komórkowymi wprowadzały przed nami inne kraje m.in. Niemcy, Francja, Wielka Brytania. Jego zdaniem można się było spodziewać, że oszuści przyjdą z telefonami do Polski. – Oszuści, którzy organizowali tam karuzele VAT-owskie, nie byli ekspertami od handlu telefonami. Mogli się przerzucić na inne towary. I przyjść do nas z tymi innymi towarami – tłumaczył Rostowski. – Ale przyszli z telefonami – stwierdził Horała. – Ale gdyby nie telefony przyszliby z czymś innym – odpowiedział były minister finansów.
Wiceprzewodniczący komisji Kazimierz Smoliński z PiS pytał o to jakie rozwiązania uszczelniające VAT wprowadzono w czasach rządów PO-PSL. – Cały czas działaliśmy tak, żeby system podatkowy uszczelnić – mówił Rostowski. I wymieniał odwrócony VAT na różne produkty m.in. złom, handel prawami do emisji gazów cieplarnianych, pręty stalowe, elektronikę. Dalej wymieniał solidarną odpowiedź w VAT, Jednolity Plik Kontrolny… - To tylko te najważniejsze rozwiązania – stwierdził były minister finansów. - Zbudowaliśmy też Centrum Przetwarzania Danych. To kluczowy element systemowego podchodzenia do problemu oszustw VAT-owskich – dodał. I tłumaczył, że umożliwia on porównywanie danych zbieranych m.in. dzięki JPK, które to rozwiązanie uznawane jest za jedno z najskuteczniejszych narzędzi do zwalczania wyłudzeń VAT. Rostowski stwierdził też, że w głosowaniach nad wprowadzaniem niektórych rozwiązań uszczelniających VAT PiS głosował przeciw lub się wstrzymywał. Część rozwiązań przygotowanych za czasów PO-PSL potem wprowadził lub rozszerzył.
Na kilka szczegółowych pytań o podatki Rostowski nie odpowiedział. – Nie jestem doradcą podatkowym, nie mam tak szczegółowej wiedzy – tłumaczył. – Przez sześć lat pan się nie nauczył? – niedowierzał Smoliński. – Minister finansów zajmuje się nie tylko podatkami, ale też polityką gospodarki, stanem finansów państwa – odpowiedział były szef resortu finansów. Dodał, że szczegółowe zagadnienia podatkowe uzgadniał z resortowymi ekspertami w zakresie podatków.