Do marca spadną ceny wielu kluczowych surowców rolnych – wynika z prognoz przygotowanych dla „Parkietu" przez analityków Alior Banku, BGŻ BNP Paribas, Credit Agricole, PKO BP i Santander BP.
Przede wszystkim pogłębią się zniżki cen trzody chlewnej w skupie, które spadną w styczniu o 3,7 proc., do poziomu 4,1 zł za kilogram (wobec cen z końca listopada). Niektórzy analitycy spodziewają się odbicia dopiero w drugiej połowie roku, inni już w marcu. – Ceny skupu trzody utrzymają spadki, jednak widoczne jest osłabienie dynamiki obniżek, co wskazuje na powolne odwracanie koniunktury – mówi Mariusz Dziwulski, analityk PKO BP. Oczywiście pod warunkiem, że ASF nie pokrzyżuje planów eksporterom mięsa.
Drób potanieje do końca stycznia średnio o 6 proc., po czym może o kilka procent odbić w górę. Wpływ ma na to rosnący import z Brazylii i Ukrainy.
Mocno potanieje mleko, do końca stycznia tylko o 3,2 proc., ale do marca już o 7,3 proc. – Obserwowany będzie spadek cen skupu mleka związany z pogorszeniem koniunktury na świecie, jak i negatywnymi czynnikami sezonowymi – mówi Jakub Olipra z BGŻ BNP Paribas. Wzrost cen energii może ten trend wspierać, jeśli zostanie częściowo przerzucony na rolników przez obniżanie cen w skupach.
Ceny cukru odbiły w górę na jesieni po zanotowaniu historycznego minimum, ale już jest raczej po podwyżkach. Analitycy spodziewają się spadku o 1,3 proc. wobec cen z listopada. Ustabilizowały się też ceny zbóż na giełdach światowych, co wyhamuje ceny w kraju.