GUS: Inflacja w grudniu 2018

Indeks cen konsumpcyjnych (CPI) wzrósł w grudniu 2018 r. o 1,1 proc. rok do roku – obliczył wstępnie GUS. Inflacja poprzednio tak niska była dwa lata wcześniej.

Publikacja: 04.01.2019 10:19

GUS: Inflacja w grudniu 2018

Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

W listopadzie CPI zwiększył się o 1,3 proc. rok do roku, a ankietowani przez przez „Parkiet" ekonomiści przeciętnie szacowali, że w grudniu wyhamowała do 1,2 proc. Niższy odczyt nie jest jednak dużym zaskoczeniem. Część analityków oceniała, że inflacja mogła wynieść zaledwie 1 proc.

GUS może jeszcze swój szacunek zmienić. Tak było m.in. w listopadzie, gdy wstępnie podał, że CPI wzrósł o 1,2 proc. rok do roku.

Z wstępnych danych wynika, że żywność i napoje bezalkoholowe podrożały w grudniu o 0,9 proc. w stosunku do tego samego okresu poprzedniego roku, zaś paliwo o 7,7 proc. Dla porównania, w listopadzie ceny żywności wzrosły o 0,7 proc., a paliwa o 10,6 proc. rok do roku.

Średnio w 2018 r. inflacja wynosiła 1,6 proc., po 2 proc. w 2017 r. W bieżącym roku, jak wynika z noworocznej ankiety „Parkietu" wśród ekonomistów, wyniesie 2,1 proc.

Inflacja na takim poziomie, szczególnie w połączeniu z hamującym tempem wzrostu gospodarki, nie będzie dla Rady Polityki Pieniężnej argumentem na rzecz podwyżki stóp procentowych. Ekonomiści ankietowani przez „Parkiet" na przełomie roku przeciętnie oczekiwali, że do podwyżki dojdzie dopiero w 2020 r. Ale na rynku instrumentów dłużnych i kontraktów terminowych wyceniana jest obecnie nawet obniżka stóp.

Gospodarka krajowa
PMI dla polskiego przemysłu w dół. Optymizm w branży dawno tak nie tąpnął
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka krajowa
Inflacja w Polsce wyraźnie w dół. Jest najniższa od miesięcy
Gospodarka krajowa
Podatek katastralny w Polsce? „Nieodzowny”
Gospodarka krajowa
Rynek usług ładowania e-aut czeka konsolidacja
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka krajowa
Co gryzie polskiego konsumenta?
Gospodarka krajowa
Spółki toną w raportach. Deregulacja chce to zmienić. Znamy szczegóły postulatów