Rekordy bankructw, gdy gospodarka pędzi

Coface: w 2018 r. 975 upadłości.

Publikacja: 11.01.2019 05:03

Rekordy bankructw, gdy gospodarka pędzi

Foto: 123RF

Prawie 1000, a dokładnie 975, wyniosła liczba ogłoszonych przez sądy upadłości i restrukturyzacji polskich firm w 2018 r. – wynika z raportu przygotowanego przez ubezpieczyciela należności Coface. To o 10 proc. więcej niż w 2017 r. i najwięcej od co najmniej 10 lat.

Skąd ten wzrost, skoro w ostatnich dwóch latach gospodarka, w tym popyt polskich konsumentów i zamówienia eksportowe, rosną w ekspresowym tempie?

– Sprzyjające otoczenie gospodarcze nie wpłynęło na poprawę sytuacji płynnościowej biznesu w Polsce – wyjaśnia Grzegorz Sielewicz, główny ekonomista Coface w Europie Centralnej. – Obawy odnośnie do kształtowania się popytu przestały być główną barierą w rozwoju, za to utrzymująca się kolejny rok presja na wzrost wynagrodzeń i trudności w zapełnieniu wakatów znacznie ograniczają możliwości rozwoju przedsiębiorstw. Jeśli dodamy do tego dużą konkurencję, wymusza to ograniczone marże, a za wzrostem obrotów firm rzadko podąża adekwatny wzrost zysków – analizuje.

Taki los spotkał m.in. spółki z grupy Piotr i Paweł, wobec których w 2018 r. otwarto postępowanie sanacyjne. W poważne problemy w zeszłym roku wpadł również jeden z najstarszych w Polsce dystrybutorów prasy Ruch. Wśród znanych podmiotów poważne problemy mają Port Lotniczy Radom czy GetBack.

Najwięcej, bo 267 upadłości i restrukturyzacji, odnotowano w branży produkcyjnej (o 7 proc. więcej niż w 2017 r.) oraz w handlu 234 (też o 7 proc. więcej).

– Popyt konsumpcyjny jest silny, Polacy sporo kupują, ale nie zmienia to faktu, iż w handlu nadal postępuje konsolidacja i ten trend powoduje, że problemów przybywa – komentuje Marcin Siwa, dyrektor działu oceny ryzyka w Coface. Z kolei w przemyśle najwięcej bankructw widać w przemyśle maszynowym i metalowym, na co wpływa słabnąca koniunktura w UE.

Spodziewane spowolnienie gospodarcze w 2019 r. roku może oznaczać więcej problemów.

– Wraz z niższym tempem wzrostu PKB oczekujemy, że liczba upadłości i restrukturyzacji będzie się zwiększać i wzrośnie o 9,3 proc. na koniec 2019 r. – szacuje Sielewicz.

Gospodarka krajowa
Joanna Maćkiewicz-Pandera, Forum Energii: Luka inwestycyjna w Polsce czeka na KPO
Gospodarka krajowa
Wskaźnik PMI dla Polski spadł m/m do 45,9 pkt w kwietniu
Gospodarka krajowa
MF: Od 2025 roku wchodzimy na ścieżkę redukcji deficytu
Gospodarka krajowa
GUS: Inflacja wyniosła 2,4% r/r w kwietniu wg wstępnych danych; konsensus: 2,4% r/r
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO
Gospodarka krajowa
Groźne prognozy Ministerstwa Finansów dla długu
Gospodarka krajowa
Naprawa polskich finansów zajmie kilka lat. MF przedstawia tzw. białą księgę