Jakie ceny surowców rolnych pojawią się na rynku w ciągu kwartału? Analitycy Santandera, PKO BP, Credit Agricole, ING BSK oraz BNP Paribas przewidują, że na koniec kwietnia ceny mleka w skupie spadną o 5 proc. wobec cen z grudnia 2019 r., ceny drobiu – o 0,8 proc., a ceny jaj – nawet o 4,1 proc. Na rynku wołowiny spokój, ceny bydła w skupie w kwietniu mogą wzrosnąć o co najwyżej 0,6 proc. Ceny rzepaku wzrosną o 2,2 proc.

Najmocniej, bo o 7 proc., podrożeje kukurydza, a cukier i pszenica – o 3 proc. – przewidują analitycy w kolejnej edycji rankingu prognoz cen surowców rolnych „Parkietu".

Ciekawie rysuje się sytuacja cen trzody chlewnej. Na koniec roku ceny tego mięsa przekroczyły 6 zł za kg. To poziom nienotowany od II połowy 2013 r. Po krótkim odreagowaniu ceny już rosną. – W miesiącach letnich cena może istotnie zbliżyć się do 7 zł za kg, wyznaczając nowe historyczne maksimum – mówi Jakub Olipra, ekonomista Credit Agricole. Czynnikiem ryzyka jest ewentualne wykrycie ASF w Niemczech, co skutkowałoby nadpodażą na unijnym rynku i spadkiem cen. Póki co unijny eksport tego mięsa do Chin bije rekordy. Podwyżki cen wieprzowiny przekładają się na wzrosty cen drobiu. – Taka tendencja prawdopodobnie utrzyma się z uwagi na możliwy wzrost konsumpcji drobiu w UE – mówi Mariusz Dziwulski, analityk PKO BP. APTA