Dzięki zmianom w tarczy antykryzysowej zaproponowanym przez Senat, z pomocy państwa będą mogły też skorzystać firmy, które powstały między 1 lutego a 1 kwietnia tego roku. Dotychczas przedsiębiorstwa, które ruszyły w marcu były w tym zakresie wykluczone.
Sejm poparł też zmianę przewidującą zwolnienie ze składki ZUS wszystkich firm jednoosobowych, bez względu na wysokość przychodu. W pierwszej wersji tarczy ten limit wynosił 300 proc. średniej płacy, czyli 15,6 tys. zł na miesiąc.
Uzupełniona tarcza antykryzysowa, która trafi teraz do podpisu prezydenta, wprowadza też "wakacje składkowe" nie tylko dla samozatrudnionych i mikro firm jak było dotychczas, ale także dla małych firm, zatrudniających od 10 do 49 osób. Takie podmioty zyskają 50 proc. ulgę w przy płatności składek ZUS za swoich pracowników. Ustawa przewiduje też, że tzw. świadczenie postojowe dla firm jednoosobowych oraz zleceniobiorców może być wypłacane przez trzy miesiące (a nie przez miesiąc), a zgodnie z poprawę Senatu – świadczenie w wysokości ok. 2 tys. dostaną też zleceniobiorcy, którzy wcześniej zarabiali mniej. Ustawa zakłada też zwiększenie dostępności pożyczek dla jednoosobowych firm.
Posłowie zgodzili się również na wprowadzenie przepisów umożliwiających uruchomienie tzw. tarczy finansowej pozwalając na przykład Polskiemu Funduszowi Rozwoju emitować obligacje. Niektóre poprawki zwalniają PFR z obowiązku ustanowienia zabezpieczenia do gwarancji i wniesienia opłaty prowizyjnej oraz zakładają, że jeżeli odzyskanie wierzytelności Skarbu Państwa, nie będzie możliwe, wierzytelności Skarbu Państwa, powstałe z tytułu gwarancji zostaną na wniosek Polskiego Funduszu Rozwoju umorzone przez Radę Ministrów. Zaakceptowane przez Sejm poprawki wprowadzają także odpowiedzialność karną za złożenie fałszywego oświadczenia przy ubieganiu się o wsparcie finansowe Polskiego Funduszu Rozwoju S.A.
Za to Sejm odrzucił m.in. propozycję dodatkowego zasiłku dla opiekunów dzieci do 12. roku życia. Sejm nie poparł też poprawki, która skreślała przepis umożliwiający Poczcie Polskiej zbieranie i przetwarzanie danych z rejestru PESEL. Wymaganej większości nie zdobył też pomysł, by pracownicy służby zdrowia mający kontakt z osobami podejrzanymi o zakażenie koronawirusem musieli obowiązkowo raz w tygodniu przechodzić odpowiednie testy.