Zła strategia walki z epidemią? Naukowcy analizują

Dr hab. Robert Ślepaczuk i dr Paweł Sakowski z ośrodka naukowego QFRG na Wydziale Nauk Ekonomicznych UW opublikowali aktualizację raportu "Covid-19 w Polsce - gdzie jesteśmy i dokąd zmierzamy?". Po wnikliwej analizie danych dotyczących epidemii eksperci mają sporo wątpliwości dotyczących działań polskiego rządu.

Publikacja: 18.11.2020 12:59

Zła strategia walki z epidemią? Naukowcy analizują

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

Obecne rozwiązania, w sposób destrukcyjny i całkowicie zbędny, wpływają na gospodarkę i jakość życia społeczeństwa, na jeszcze silniejsze ograniczenie zaufania konsumentów i przedsiębiorców, których konsekwencje będą rażąco potężniejsze w kontekście realnego zagrożenia spowodowanego przez COVID-19 - czytamy w podsumowaniu raportu.

Zawiera on statystyczną analizę przebiegu epidemii w Polsce. Autorzy wzięli pod lupę m. in. dane o zachorowalności i umieralności z powodu koronawirusa i porównali je z innymi przyczynami zgonów w naszym kraju.

Okazuje się przykładowo, że najczęstsza przyczyna zgonów w Polsce - choroby układu krążenia - zbiera ponad 10-krotnie większe żniwo w społeczeństwie niż koronawirus (uwzględniając przypadki śmiertelne z chorobami współistniejącymi). To rodzi pytania, czy reakcja rządu - częściowy lockdown, ograniczanie aktywności obywateli i ogromne, często nieprzemyślane dotacje - są uzasadnione.

- Nie kwestionujemy faktu, że COVID-19 jest wirusem zagrażającym części społeczeństwa. Nasz raport ma pokazać, że reakcja rządów na pojawienie się tego wirusa nie jest proporcjonalna do skali zagrożenia i potencjalnych strat jakie wywołuje COVID-19, a zachorowalność i umieralność na COVID-19 nie stanowi istotnego udziału w zestawieniu z innymi chorobami powodującymi zgony w Polsce - czytamy w materiale.

Eksperci podkreślają, że ich obserwacje są próbą pokazania skali dezinformacji oraz braku obiektywnej i rzetelnej analizy danych, na podstawie których podejmowane są decyzje, w ich ocenie prowadzące do znacznie bardziej poważnych komplikacji i zagrożeń niż te, które obecnie jesteśmy w stanie przewidzieć.

- Jako ośrodek naukowy specjalizujący się w badaniach empirycznych, czujemy się w obowiązku zwrócić uwagę na zagrożenie jakie płynie z braku poprawnej analizy danych i podejmowanych decyzji w oparciu o wycinek sytuacji. Z takim stanem rzeczy mamy właśnie do czynienia - komentują autorzy.

Pełny raport dostępny jest tu: http://coin.wne.uw.edu.pl/sakowski/qfrg/wp-content/uploads/2020/11/COVID-19-w-Polsce-gdzie-jestesmy-i-dokad-zmierzamy-II_raport_2020-11-16.pdf

Gospodarka krajowa
Inflacja w Polsce wyraźnie w dół. Jest najniższa od miesięcy
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka krajowa
Podatek katastralny w Polsce? „Nieodzowny”
Gospodarka krajowa
Rynek usług ładowania e-aut czeka konsolidacja
Gospodarka krajowa
Co gryzie polskiego konsumenta?
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka krajowa
Spółki toną w raportach. Deregulacja chce to zmienić. Znamy szczegóły postulatów
Gospodarka krajowa
NBP ma już 20 proc. rezerw w złocie. Będzie duży transport z Londynu do Polski