Handel znów zarażony wirusem

Sprzedaż detaliczna w październiku zmalała o 2,3 proc. rok do roku. To najsłabszy wynik od maja, choć działały jeszcze galerie handlowe. W listopadzie załamanie sprzedaży będzie głębsze.

Publikacja: 23.11.2020 10:28

Handel znów zarażony wirusem

Foto: Bloomberg

Jak podał w poniedziałek GUS, sprzedaż detaliczna w ujęciu realnym (czyli w cenach stałych) zmalała w październiku o 2,3 proc. rok do roku, po zwyżce o 2,5 proc. we wrześniu. Ankietowani przez „Parkiet" ekonomiści spodziewali się zniżki tego wskaźnika, ale przeciętnie tylko o 0,7 proc.

W porównaniu do września sprzedaż oczyszczona w wpływu czynników sezonowych była w październiku o 2,1 proc.  niższa.

Sprzedaż detaliczna mierzona jest tylko w sklepach zatrudniających co najmniej 10 osób. Nie odzwierciedla więc w pełni zmian szeroko rozumianej konsumpcji, która obejmuje też mniejsze jednostki handlowe, a także sprzedaż usług.

Jak zauważyli na Twitterze ekonomiści z banku Pekao, spadek sprzedaży w październiku można wiązać z mniejszą mobilnością Polaków, która ograniczyła popyt na paliwa ale też na odzież i obuwie.

W październiku ponownie przyspieszył natomiast wzrost sprzedaży dóbr trwałego użytku, takich jak meble oraz sprzęt RTV i AGD. Wyniósł 11,9 proc. rok do roku, po 9,7 proc. we wrześniu, najbardziej od lipca. To sugeruje, że druga fala Covid-19 i związane z nią ograniczenia aktywności ekonomicznej nie doprowadziły jak dotąd do załamania nastrojów konsumentów.

GUS opublikował w poniedziałek także październikowe wyniki produkcji budowlano-montażowej,  która zmalała o 5,9 proc. rok do roku po zniżce o 9,8 proc. we wrześniu i 12,1 proc. w sierpniu. Odczyt ten okazał się bliski szacunków ekonomistów ankietowanych przez „Parkiet". Przeciętnie spodziewali się oni spadku produkcji budowlanej o 6,5 proc. rok do roku.

Na aktywność w budownictwie w październiku negatywnie wpływał jednak układ kalendarza. Miniony miesiąc liczył o jeden dzień roboczy mniej niż październik ub.r., podczas gdy wrzesień miał o jeden dzień roboczy więcej niż rok wcześniej. Po wyeliminowaniu czynników sezonowych, produkcja budowlano-montażowa zmalała w październiku o 3,4 proc. rok do roku, po zniżce o 10,6 proc. we wrześniu i 10,3 proc. w sierpniu.

Gospodarka krajowa
MF: Od 2025 roku wchodzimy na ścieżkę redukcji deficytu
Gospodarka krajowa
GUS: Inflacja wyniosła 2,4% r/r w kwietniu wg wstępnych danych; konsensus: 2,4% r/r
Gospodarka krajowa
Groźne prognozy Ministerstwa Finansów dla długu
Gospodarka krajowa
Naprawa polskich finansów zajmie kilka lat. MF przedstawia tzw. białą księgę
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO
Gospodarka krajowa
Jaki stan kasy państwa według nowego rządu
Gospodarka krajowa
Niepokojąca stagnacja w inwestycjach