Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Decyzja Rady Polityki Pieniężnej była zgodna z jednomyślnymi oczekiwaniami ekonomistów ankietowanych przez „Parkiet". Zdecydowana większość z nich jest też przekonana, że stopy procentowe w Polce pozostaną na dzisiejszym poziomie do końca kadencji większości członków RPP (na początku 2022 r.). To konsekwencja wypowiedzi prezesa NBP Adama Glapińskiego, który w wywiadzie dla "Obserwatora Finansowego" oraz na późniejszej wirtualnej konferencji tłumaczył, że obniżka stóp procentowych byłaby możliwa w przypadku znaczącego pogorszenia sytuacji epidemicznej, które wywierałoby negatywny wpływ na gospodarkę. Na to się jednak nie zanosi. Dane dotyczące koniunktury nad Wisłą w IV kwartale pokazują, że od wiosny odporność gospodarki na antyepidemiczne ograniczenia aktywności ekonomicznej mocno wzrosła.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Wskaźnik PMI dla polskiego sektora przetwórczego urósł w lipcu do 45,9 pkt - podało S&P Global. Odczyt jest lepszy niż w czerwcu (44,8 pkt) i przełamał trwającą od kwietnia tendencję spadkową wskaźnika.
Zgodnie z przewidywaniami, inflacja w lipcu spadła do 3,1 proc. r./r. i jest najniższa od ponad roku. Apetyty były jednak nieco większe: średnia prognoz dla „Parkietu” wynosiła 2,9 proc. Czy inflacja w Polsce jest już opanowana?
Inflacja w lipcu w Polsce spadła do 3,1 proc. r./r. – poinformował w czwartek Główny Urząd Statystyczny (GUS) w szybkim szacunku.
Inflacja konsumencka wyniosła 3,1% w ujęciu rocznym w lipcu 2025 r., według wstępnych danych, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 0,3%, podał też GUS.
Choć przedsiębiorcy śledzą temat inwestycji zbrojeniowych, większość nie widzi bezpośredniego przełożenia rosnących budżetów na swoją działalność. Dla wielu z nich zwiększone wydatki na obronność oznaczają przede wszystkim presję kosztów, a nie impuls inwestycyjny.
MFW pozostawił bez zmian prognozę wzrostu PKB Polski: 3,2 proc. w 2025 r. i 3,1 proc. w 2026 r. Zrewidował w górę prognozy dla gospodarki globalnej – wzrost PKB w 2025 r. wyniesie 3,0 proc., a w 2026 przyspieszy do 3,1 proc.