Majątki szybko rosną w pandemii

W Polsce wartość aktywów finansowych i nieruchomości podskoczyła aż o 13 proc.

Publikacja: 10.06.2021 05:00

Majątki szybko rosną w pandemii

Foto: Adobestock

W 2020 r. w rękach prywatnych pozostawały majątki o wartości 431 bln USD, co oznaczało wzrost o 8 proc. w skali roku. W latach poprzednich majątki przyrastały w średniorocznym tempie 6 proc. – wynika z 21. edycji globalnego raportu BCG. Największa część majątków (wolnych aktywów finansowych oraz nieruchomości) przypadała nadal na Amerykę Północną oraz Europę Zachodnią, ale w najszybszym tempie przyrastały one w Azji., która staje się coraz wyraźniejszym centrum lokowania środków zwłaszcza najbogatszych.

Pozytywnie wyróżnia się cały region Europy Wschodniej z ubiegłorocznym wzrostem o 12 proc. W Polsce wyniósł on aż 13 proc.

– Polska i Rosja odpowiadają w sumie za połowę wyniku regionu – mówi Anne Zakrzewski, jedna z głównych autorek raportu.

BCG szacuje, że w Polsce w prywatnych rękach są majątki o wartości 1,4 bln USD. – Zasoby finansowe Polaków od 2015 do 2020 r. rosły średniorocznie o 7,6 proc., do 600 mld USD. Przy czym oczekuje się, że do 2025 r. współczynnik ten sięgnie 8,4 proc., stawiając Polskę na drugim miejscu pod względem bogactwa finansowego, zaraz za Rosją i znacznie przed Czechami, Węgrami i innymi krajami w Europie Środkowo-Wschodniej – mówi Franciszek Hutten-Czapski, dyrektor zarządzający i senior partner w warszawskim biurze BCG.

Firma podaje, że w naszym kraju osób z majątkami od 250 tys. do 1 mln USD jest ok. 126,8 tys. i można oczekiwać wzrostu tej liczby do 2025 r. do 203,4 tys. Majątki o wartości 1–20 mln USD ma już tylko 31,7 tys. posiadaczy, choć ich liczba ma wzrosnąć do 49 tys. Z kolei właścicieli majątków wartych do 100 mln USD jest już tylko ok. 800, choć za cztery lata ma być ich 1,3 tys. Najbogatszych, dysponujących kwotami ponad 100 mln USD, jest już tylko około stu, choć do 2025 r. liczba ta ma się podwoić.

Taki wzrost majątków niektórym sektorom wyraźnie sprzyja. Widzą to choćby sprzedawcy dóbr luksusowych, zwłaszcza ci obecni w internecie. W ostatnim roku sprzedaż online tej kategorii się podwoiła, ale firmy liczą też na inne zmiany w zachowaniach klientów. – Podczas pandemii w związku z ograniczeniem podróży wiele osób zorientowało się, że ich ulubione marki są także dostępne w kraju. Liczymy, że ten efekt utrzyma się zdecydowanie dłużej – mówi Marcin Michnicki, główny udziałowiec spółki Modern Commerce, która jest w trakcie operacji przejęcia za 100 mln zł sprzedawcy dóbr luksusowych Moliera2.

Firma w sieci stacjonarnych butików i sklepie online oferuje takie marki jak Ralph Lauren, Balmain, Burberry czy Kenzo. Modern Commerce notowany na NewConnect jest właścicielem e-sklepu ZłoteWyprzedaże.pl (jeden z największych w Polsce wyprzedażowych sklepów online z markami premium) oraz Mamissima.pl (sklep internetowy z ekskluzywnymi akcesoriami i zabawkami dla dzieci). PM

Gospodarka krajowa
Inflacja w Polsce wyraźnie w dół. Jest najniższa od miesięcy
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka krajowa
Podatek katastralny w Polsce? „Nieodzowny”
Gospodarka krajowa
Rynek usług ładowania e-aut czeka konsolidacja
Gospodarka krajowa
Co gryzie polskiego konsumenta?
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka krajowa
Spółki toną w raportach. Deregulacja chce to zmienić. Znamy szczegóły postulatów
Gospodarka krajowa
NBP ma już 20 proc. rezerw w złocie. Będzie duży transport z Londynu do Polski