Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
W listopadzie już piąty miesiąc z rzędu import towarów do Polski wyraźnie przewyższał eksport. To najdłuższa seria deficytów w handlu towarowym od 2018 r. Na takie wyniki wymiany handlowej Polski wpływają wysokie ceny surowców, solidny popyt konsumpcyjny oraz zaburzenia w łańcuchach dostaw, które wciąż tłumią eksport.
Jak podał w czwartek NBP, wartość polskiego eksportu towarów wzrosła w listopadzie (licząc w euro) o 14,2 proc. rok do roku, po zwyżce o 9,7 proc. miesiąc wcześniej. Ankietowani przez „Parkiet" ekonomiści przeciętnie szacowali, że eksport zwiększył się o 11,1 proc. rok do roku, przy czym za punkt wyjścia przyjmowali wstępne dane NBP dotyczące października, które pokazywały wzrost eksportu zaledwie o 6,7 proc. rok do roku.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Inflacja wchodzi już do przedziału celu NBP i tylko w mało prawdopodobnym scenariuszu się z niego symbolicznie wychyli w ostatnim kwartale br. – wynika z nowej projekcji inflacyjnej NBP.
Jesteśmy skłonni dalej obniżać stopy procentowe, jeśli inflacja będzie się zachowywać tak, jak to przewidujemy – powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej prezes NBP Adam Glapiński.
Rada Polityki Pieniężnej obniżyła na lipcowym posiedzeniu stopy procentowe o 25 punktów bazowych, w tym stopę referencyjną NBP do poziomu 5 proc.
44,8 pkt – tyle wyniósł wskaźnik PMI dla polskiego sektora przetwórczego w czerwcu, według nowych danych S&P Global. To najgorszy wynik od ponad półtora roku. W dwa miesiące nasz PMI tąpnął łącznie o 5,4 pkt, najmocniej od trzech lat.
Szybki szacunek czerwcowej inflacji – 4,1 proc. – zaskoczył lekko w górę. Szanse na obniżkę stóp na rozpoczynającym się posiedzeniu RPP zmieniły się z niewielkich w minimalne.
Inflacja w czerwcu w Polsce wyniosła 4,1 proc. – podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny (GUS) w szybkim szacunku. Prognozy wskazują, że od lipca inflacja wyraźnie spadnie.