Globalna wyprzedaż w obawie przed recesją w USA

Z początkiem nowego tygodnia na giełdach górę wzięły obawy o kondycję amerykańskiej gospodarki, które zostały spotęgowane krachem na japońskiej giełdzie. W efekcie indeksy zaliczyły solidną przecenę.

Publikacja: 05.08.2024 17:56

Globalna wyprzedaż w obawie przed recesją w USA

Foto: Shutterstock

Poniedziałkowy handel na giełdzie w Warszawie przebiegał pod znakiem wyprzedaży akcji. WIG20, który podczas sesji tracił nawet ponad 5 proc. na finiszu zmniejszył stratę do 3,1 proc. Z kolei WIG zniżkował o 3,35 proc. powiększając stratę liczoną od majowego szczytu hossy do ok. 12 proc.

Czytaj więcej

Krach na rynku bitcoina. Kapitał ucieka z rynku

Do pozbywania się akcji przekonały inwestorów fatalne nastroje na pozostałych rynkach akcji, na których handel został całkowicie zdominowany przez sprzedających. Fala wyprzedaży objęła najpierw azjatyckie parkiety. W przypadku giełdy w Tokio można mówić nawet o panice, która ściągnęła indeks Nikkei 12,4 proc. w dół. To największy dzienny spadek tego wskaźnika od czasu krachu z 1987 roku. Wyraźnie zniżkowały także wszystkie giełdy w Europie, ale skala przeceny nie była już aż tak drastyczna. Spadki głównych indeksów sięgały maksymalnie ok 4-5 proc., przy czym w przypadku największych zachodnioeuropejskich wskaźników było to ok. 2-3 proc.

Czytaj więcej

Sebastian Buczek o wyprzedaży na giełdach. Czy to już zmiana trendu?

Negatywnym nastrojom poddali się również amerykańscy inwestorzy. Przecena na giełdach to efekt rosnących obaw przed recesją w USA, które pojawiły się już w piątek po bardzo słabych danych z amerykańskiego rynku pracy. Zapewne na wyobraźnię inwestorów podziałał także krach na japońskiej giełdzie. Jednocześnie pojawiły się spekulacje, że Fed może zdecydować się we wrześniu na głębsze cięcie stóp procentowych w celu opanowania sytuacji, choć nie brakuje głosów, że może to być spóźniony ruch.

Cały WIG20 pod kreską

Na warszawskiej giełdzie na celowniku sprzedających znalazły się wszystkie spółki z indeksu WIG20. Najgłębszy spadek zanotowały akcje PGE, tracąc prawie 6 proc. Blisko 5 proc. zniżkowały papiery KGHM. Niewiele mniej przecenione zostały walory największych banków: PKO BP i Pekao, a także CD Projektu i Orlenu. Chętnie pozbywano się także mniejszych firm. Poniedziałkowe statystyki dla szerokiego rynku wyglądają fatalnie – kursy 91 proc. spółek znalazły się pod kreską.

Czytaj więcej

NewConnect tonie. Indeks najniżej od czterech lat
Giełda
Najlepszy tydzień od początku roku
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Giełda
Ryzyko korekty
Giełda
Niezwykły tydzień na warszawskiej giełdzie
Giełda
WIG nie chce się zatrzymywać na 100 tys. pkt. WIG20 atakuje 2800 pkt
Giełda
WIG wspina się powyżej 100 tys. pkt
Giełda
W Warszawie święto. Szeroki rynek pędzi