Komentarz po sesji: Handel bez USA i UK

Początek tygodnia na parkiecie w Warszawie nie przyniósł większych zmian głównego indeksu, WIG20 (0,05%) który pozostał blisko poziomu 2530 pkt. mWIG40 spadł o 0,19%, podczas gdy sWIG80 zanotował zniżkę o 0,2%. Obroty na szerokim rynku wyniosły 1,15 mld złotych.

Publikacja: 27.05.2024 17:20

Konrad Ryczko analityk, DM BOŚ

Konrad Ryczko analityk, DM BOŚ

Foto: tv.rp.pl

Pierwsza sesja tygodnia na globalnych rynkach mijała pod znakiem ograniczenia zmienności i aktywności. Europejska część handlu borykała się z dniem wolnym od obrotu w Londynie. Brak było również zwyczajowej „gry” pod otwarcie w USA, gdyż również tam poniedziałek był dniem bez handlu (Dzień Pamięci). Oznaczało to iż praktyczny start obrotu przy wszystkich jego uczestnikach wypada dopiero jutro. Sam bilans handlu wypada jednak relatywnie optymistycznie, DAX kierował się na północ, podobnie jak notowania ropy, eurodolar czy Bitcoina. W szerszym kontekście inwestorzy czekają na dane makro z USD, ponownie dotyczące kwestii inflacyjnych, które rozpatrywane będą pod kątem działań Fed.

Lokalnie, w ramach WIG20, warto wspomnieć o ponad 2,7% zwyżce akcji Cyfrowego Polsatu, kontynuujące odbicie wyceny. Na drugiej stronie tabeli widniały walory JSW ze spadkiem blisko 5,2%, co tłumaczyć można częściowo doniesieniami iż UE poparła przepisy ws. ograniczenia emisji metanu w sektorze energetycznym. Najmocniejsze zwyżki na szerokim rynku zanotowały walory Rank Progress (22%).

Z rynkowego punktu widzenia dzisiejszy handel nie zmienia znacząco układu wokół WIG20. W piątek podjęta została próba wyhamowania korekty spadkowej na indeksie. Dzisiejsze odbicie zostało wstępnie zanegowane jednak z oceną należy raczej poczekać do powrotu handlu w UK i USA.

Konrad Ryczko Analityk

Makler Papierów Wartościowych

Wydział Analiz Rynkowych Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Giełda
Mocny tydzień WIG20
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży
Giełda
WIG20 osamotniony we wzrostach
Giełda
WIG20 w równowadze w rejonie 2500 pkt.
Giełda
WIG20 tylko przywitał się z poziomem 2500 pkt
Giełda
WIG20 wraca powyżej 2500 pkt
Giełda
Europa wciąż przysłonięta korekcyjnymi chmurami