Miszmasz z amerykańskimi danymi

Dane z amerykańskiej gospodarki potrafią wywołać ból głowy u niejednego analityka.

Publikacja: 03.04.2024 19:33

Michał Stajniak CFA Starszy Analityk Rynków Finansowych

Michał Stajniak CFA Starszy Analityk Rynków Finansowych

Foto: materiały prasowe

Co chwilę poznajemy dane, które przybliżają nas, a następnie oddalają od momentu pierwszej obniżki stóp procentowych. Taki miszmasz mieliśmy już w postaci inflacji PCE w piątek i indeksu ISM dla sektora przemysłowego w poniedziałek. Dzisiaj nastąpił jeszcze większy rozdźwięk – bardzo dobre dane z amerykańskiego rynku pracy, a następnie dosyć spore rozczarowanie danymi w postaci indeksu ISM dla sektora usług. Chociaż wczoraj nie dawano wielkich szans na obniżki stóp procentowych w sierpniu, to teraz zwiększyły się one do poziomu powyżej 60% na czerwiec tego roku.

Dzisiaj o godzinie 14:15 poznaliśmy przedsmak piątkowego raportu z amerykańskiego rynku pracy w postaci raportu ADP. Raport ten pokazał wzrost zatrudnienia na poziomie 180 tysięcy, przy oczekiwaniu 150 tys. i przy poprzednim poziomie 155 tys. Wobec tego widać, że amerykański rynek pracy wciąż jest w bardzo dobrym stanie, co nie zwiększa szansy na obniżki stóp procentowych. Z drugiej strony nieco później poznaliśmy odczyt raportu ISM dotyczącego perspektyw w sektorze usługowym. Chociaż oczekiwano poprawy, niespodziewanie indeks ISM dla sektora usług okazał się być gorszy od oczekiwań. Wypadł on na poziomie 51,4 punktów przy oczekiwaniu na poziomie 52,7 oraz przy poprzednim poziomie 52,6 punktów. Kluczowym czynnikiem decydującym o takim rozczarowaniu był spadek subindeksu cenowego. Subindeks ten spadł do poziomu 53,4 punktów przy oczekiwaniu 58,4 punktów oraz przy poprzednim poziomie 58,6 punktów. Jest to najniższy odczyt subindeksu cenowego od kwietnia 2020 roku! To dane, które z pewnością chce widzieć Fed, wskazując na perspektywy obniżenia się inflacji. To właśnie inflacja usługowa w głównej mierze wpływa na obecnie wciąż wysoki odczyt inflacji, dlatego ograniczenie presji cenowej w sektorze powinno wpłynąć na dalszy spadek inflacji w średnim i długim terminie. Po danych wzrosło oczekiwanie na obniżki w czerwcu z ok. 55% do 61%.

Tym samym po dzisiejszych danych obserwujemy spore odbicie na amerykańskich indeksach, co jest ograniczeniem silnych strat z ostatnich dwóch sesji. Również rentowności ograniczają wzrosty po tym, jak wczoraj i dzisiaj testowały najwyższe poziomy od ponad 5 miesięcy. Indeks S&P 500 zyskuje 0,33% na 3 godziny przed zamknięciem, a Nasdaq zyskuje niemal 0,5%. DAX zyskał dzisiaj 0,5%, natomiast WIG20 stracił 0,04%, redukując wcześniejsze dosyć wyraźne wzrosty.

Michał Stajniak, CFA

Wicedyrektor Działu Analiz XTB

Giełda
Popyt w przewadze
Giełda
Zwycięstwo byków na GPW. WIG20 zadomowił się powyżej 2500 pkt
Giełda
Szwedzki bank centralny decyduje się aktywnie podążać za danymi gospodarczymi
Giełda
Bez wyraźnego kierunku na GPW. WIG20 powyżej poziomu 2500 pkt.
Giełda
Analiza poranna – Spokojny tydzień
Giełda
Tomasz Hońdo: Korekta w większości odrobiona