Dominujący handel na LPP

Początek tygodnia na parkiecie w Warszawie ostatecznie nie przyniósł zmian głównego indeksu, WIG20, który pozostaje przy poziomie 2350 pkt. mWIG40 spadł 1,05%, podczas gdy sWIG80 zanotował zniżkę o 0,92%. Obroty na szerokim rynku wyniosły 2,2 mld PLN z czego 1 mld przypadł na handel na akcjach LPP.

Publikacja: 18.03.2024 17:29

Konrad Ryczko, analityk, makler papierów wartościowych, DM BOŚ

Konrad Ryczko, analityk, makler papierów wartościowych, DM BOŚ

Foto: tv.rp.pl

Pierwsza sesja tygodnia na globalnych rynkach nie przyniosła większych zmian, aczkolwiek nastroje pozostawały relatywnie dobre. W Azji inwestorzy optymistycznie podeszli do publikacji makro z Chin, a Nikkei zyskiwał pod scenariusz zmiany polityki monetarnej ze strony BoJ. W USA indeksy odrabiały zniżki z ubiegłego tygodnia, czekając na konferencję Nvidii oraz środowe posiedzenie Fed.

Lokalnie oczy rynku zwrócone były na walory LPP, częściowo za sprawą mocnej zniżki z piątku (35,78%), a częściowo wyczekując reakcji na konferencję spółki (godz. 10:00). Ostatecznie kurs zanotował 20,52% podbicia przy czym intra-sesyjne maksimum wyniosło 15,5k. Inwestorzy pozytywnie zareagowali na zapowiedź buy-back'u, równocześnie mierząc się później z kolejnym komunikatem (na platformie X) Hindenburg Research oceniającym konferencję spółki. Co ciekawe na akcje LPP przypadło dziś prawie 50% obrotu na GPW (1mld LPP vs 2,2 mld GPW), co sygnalizuje skalę aktywności i zmienności na papierze.

Poza LPP w WIG20 za dużo się nie działo, a pod kreską znalazło się 14 przedstawicieli indeksu blue-chipów (m.in. 3% spadki na CDR, PCO czy KRU) jednak przy dość ograniczonych obrotach.

Z rynkowego punktu widzenia WIG20 stara się bronić strefy wsparcia z okolic 2350-2310 pkt, przetestowanej już 4x, w ciągu ostatnich tygodni. Widoczna jest jednak lokalna podaż, pomimo dość dobrych nastrojów na rynkach bazowych.

Konrad Ryczko

Giełda
Spadkowe otwarcie maja
Giełda
Początek maja pod kreską. Zwyżki CD Projektu, rozczarowały banki
Giełda
Czy Fed zatrzymał spadki?
Giełda
Na giełdzie w Warszawie mało chętnych do zakupów
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO
Giełda
Banki centralne żądne złota
Giełda
Rynki w odwrocie na koniec kwietnia