WIG20 zakończył wczorajszą sesję spadkiem 0,56 proc. i był wśród najsłabszych indeksów na Starym Kontynencie. Była to dla niego piąta z rzędu sesja pod kreską. Złą passę przerwał wczoraj natomiast mWIG40, który wzrósł po siedmiu sesjach na minusie. Pozytywnie wyróżnił się też WIG-nieruchomości, reagując na zapowiedź nowego programu dopłat do kredytów hipotecznych. Na rynkach bazowych nastroje nie były jednoznaczne. Podczas gdy w Europie Zachodniej indeksy rosły o kilka dziesiątych procent, to w Nowym Jorku po raz kolejny w tym roku spadały. S&P 500 stracił 0,3 proc., a Nasdaq 0,56 proc. Niepokojące sygnały płyną z rynku długu. Za oceanem rentowności papierów 10-letnich ponownie zbliżyły się do 4 proc. Inwestorzy zaczynają bowiem rewidować swoje założenia co do tempa obniżek stóp procentowych, do czego skłaniają ich dobre dane napływające z gospodarek. Dlatego bardzo istotny dla sytuacji na rynkach może być dzisiejszy raport z amerykańskiego rynku pracy, który ukaże się po południu naszego czasu.
Rentowności obligacji w USA wracają do 4 proc.
Marcin Brendota, BM Alior Banku
Początek roku na krajowym rynku wypada w bladym świetle, szeroki indeks WIG już piąty raz z rzędu notuje spadek. Ale też dynamika tego ruchu wyraźnie słabnie. Już po środowej sesji pojawiła się świeca młot sugerująca osłabienie spadkowego impetu, a wtóruje temu wczorajsza szpulka z również wydłużonym dolnym cieniem podkreślającym mobilizację popytu przy niższych poziomach cenowych. W grupie największych spółek o najmocniejszych wpływie na WIG zniżce poddawała się większość głównych makrosektorów, broniły się jedynie podmioty powiązane z sektorem TMT oraz użyteczności publicznej. W przypadku CDPROJEKT pozytywnie został odebrany komunikat o wolumenie sprzedaży dodatku do gry Cyberpunk 2077. Zgoła odmiennie od największych spółek zachowywały się spółki mWIG40, gdzie zwyżkowało wiele podmiotów również głównych gałęzi przemysłowych. Ale zdecydowanym liderem sektorowych szerokiego rynku były wczoraj spółki deweloperskie po kolejnych doniesieniach o programie rządowego wsparcia dopłat do kredytów hipotecznych.
Na głównych giełdach zagranicznych był wczoraj obserwowany lekki rozdźwięk. Wzrostowa sesja na głównych parkietach europejskich stała w przeciwieństwie do lekkiego osłabienia nastrojów na giełdach amerykańskich, zwłaszcza w obrębie tzw. spółek growth. Na rynku papierów dłużnych było wczoraj obserwowane umocnienie rentowności dla amerykańskich i europejskich obligacji skarbowych. W przypadku amerykańskich papierów rentowności powracają powyżej pułapu 4%.
Wczoraj były publikowane wskaźniki PMI dla sektorów usług głównych gospodarek światowych. Wciąż pod presją są główne kraje strefy euro, aczkolwiek jest obserwowana nieznaczne poprawa. Wskaźnik powyżej 50 pkt. (dobra koniunktura) jest utrzymany dla Chin, USA i Wielkiej Brytanii. W dzisiejszym kalendarium wskazujemy przede wszystkim na poranne odczyty o szacunkowej inflacji w Polsce i strefie euro oraz popołudniową paczkę danych z USA, o sytuacji na rynku pracy oraz zamówieniach na dobra trwałego użytku.