Byki z przytupem wróciły na GPW. WIG odhaczył kolejny rekord

Wzrosty powróciły na warszawską giełdę. Zyskiwały zarówno największe, jak również średnie i małe przedsiębiorstwa.

Publikacja: 28.11.2023 17:38

Byki z przytupem wróciły na GPW. WIG odhaczył kolejny rekord

Foto: Fotorzepa/ Grzegorz Psujek

Ten tydzień na warszawskiej giełdzie rozpoczął się od spadków, a WIG20 niebezpiecznie zbliżył się do przełamania okrągłego poziomu 2200 pkt. Po wtorkowej sesji rynkowe strachy znów zostały odłożone na półkę. 

Co prawda w pierwszych dwóch godzinach wtorkowej sesji ciężko było jeszcze spodziewać się fajerwerków. WIG20 zyskiwał na wartości, ale raczej były to symboliczne wzrosty. Po dwóch godzinach sytuacja zaczęła jednak przybierać coraz bardziej korzystny obrót dla rynkowych byków. WIG20 rozpoczął marsz na północ i w zasadzie już w połowie notowań, indeks największych firm naszego parkietu zyskiwał ponad 1 proc.

Patrząc na nasz rynek znów można było mieć powody do zadowolenia. I nie chodzi tylko o sam fakt, że znów mieliśmy do czynienia ze wzrostami. Po raz kolejny dodatkowo znów błyszczeliśmy na tle innych rynków. Kiedy u nas wzrosty przekraczały 1 proc., w Niemczech czy też Francji, główne indeksy walczyły o to, by w ogóle wyjść na plus.

Naszemu rynkowi nie przeszkodził nawet fakt niezdecydowania amerykańskich inwestorów zaraz po starcie notowań na Wall Street. Warszawa znów żyła własnym życiem. Byki pokazały moc i ostatecznie WIG20 zyskał 1,4 proc. i zamknął notowania na poziomie 2239 pkt. Nasz rynek był we wtorek jednym z najmocniejszych w całej Europie. Lepiej zaprezentował się w zasadzie jedynie węgierski BUX, który zyskał ponad 2 proc. Zdecydowana większość europejskich wskaźników kończył notowania pod kreską.

We wtorek błysnęły także średnie i małe spółki. mWIG40 zyskał prawie 1,8 proc., natomiast sWIG80 urósł 0,6 proc. Indeks szerokiego rynku WIG wzrósł o 1,4 proc. i zamknął dzień na poziomie 75010 pkt, co jest nowym rekordem wszech czasów jeśli chodzi o poziomy zamknięcia.

Hossa w Warszawie trwa więc w najlepsze i na razie nie widać, aby coś mogło jej przeszkodzić. Wspiera ją m.in. sytuacja na rynku walutowym, gdzie nadal obserwujemy słabego dolara oraz mocnego złotego. Zależność tę widzieliśmy także we wtorek.

Czytaj więcej

Kurs złotego znów daje popis siły
Giełda
Nvidia wspiera kupujących na koniec tygodnia
Materiał Promocyjny
Nowy samochód w nowej firmie - co warto wiedzieć?
Giełda
WIG20 wymaga aklimatyzacji przy tak dynamicznych atakach
Giełda
Piotr Neidek: ATH tu i tam. Zdrowa hossa nad Wisłą
Giełda
WIG20 już przy szczytach z 2021 r.
Giełda
Poranek maklerów – Prawie 1,7 mld zł obrotów w Warszawie. Rekordy w Europie i Ameryce
Giełda
Zadecydują banki