Giełdy wciąż chcą rosnąć

Początek stycznia nie był zbytnio udany dla parkietów europejskich jednak pomimo wielu oznak, spadki okazały się jedynie krótką korektą, a nie zapowiedzią głębszej przeceny. Zbliżającą się przewagę siły podażowej już w grudniu sugerował umacniający się wobec euro frank.

Aktualizacja: 27.02.2017 04:58 Publikacja: 17.01.2011 15:44

Aprecjacja szwajcarskiej waluty związana jest często z ucieczką inwestorów w kierunku bezpiecznych aktywów, a za takie uważany jest właśnie frank. Tym razem jednak sygnały płynące z rynku walutowego okazały się przesadzone, a przecena na giełdach Starego Kontynentu szybko dobiegła końca.

Niemiecki indeks DAX skorygował się w okolice poziomu 6800 pkt, po czym szybko odrobił straty, ponownie wzrastając w okolice ostatnich szczytów. Tym samym niemiecka giełda w dalszym ciągu potwierdza siłę i ochotę do kontynuacji zwyżki.

Z kolei bardziej dynamiczna okazała się przecena na warszawskiej giełdzie. Spadki szczególnie wśród krajowych blue chipów spotęgowane zostały przez informacje o zmianach w polskim systemie emerytalnym. Zmiany te spowodują mniejszy napływ kapitału na rynek akcji, co już teraz zostało zdyskontowane w cenach aktywów. Zniżka indeksu WIG20 została zatrzymana przez dolne ograniczenie kanału wzrostowego, czyli okolice poziomu 2650 pkt. Układ techniczny przemawia za ponownym atakiem indeksu na ostatnie szczyty z dużym prawdopodobieństwem ich pokonania.

W ostatnim czasie nastroje na rynku psuły przede wszystkim złe doniesienia z zadłużonych gospodarek Eurolandu. Pomimo utrzymującego się negatywnego sentymentu, giełdy pozostawały relatywnie silne. Ostatnie aukcje hiszpańskiego oraz portugalskiego długu pokazały, że kraje te wciąż są w stanie pozyskać niezbędne finansowanie z rynku, co powinno uspokoić inwestorów na jakiś czas.

Sporządził:

Giełda
Nowe rekordy hossy w Warszawie
Giełda
Giełdowe rekordy bez fajerwerków
Giełda
WIG20 atakuje 2900 pkt
Giełda
WIG20 z nowym rekordem hossy
Giełda
WIG20 znów otarł się o szczyt hossy
Giełda
Temat ceł nie porusza inwestorów, ale grozi spółkom