WIG20: między wsparciem a oporem

Zanim nastąpią kolejne średnioterminowe rozstrzygnięcia na indeksie blue chipów, musi dojść do przełamania wsparcia na poziomie 2200 pkt. lub oporu na 2400 pkt.

Aktualizacja: 26.02.2017 16:55 Publikacja: 17.08.2011 14:39

WIG20: między wsparciem a oporem

Foto: Fotorzepa, Szymon Łaszewski SL Szymon Łaszewski

Odzyskiwanie formy przez indeks blue chipów na warszawskim parkiecie w drugim tygodniu odreagowania idzie mozolnie. Poprzedni tydzień na wykresie tygodniowym przyniósł świecę z bardzo długim dolnym cieniem, co sygnalizuje tymczasowe zatrzymanie tendencji spadkowej, co oczywiście nie musi przełożyć się na wzrosty na rynku akcji.

WIG20 oscyluje między wsparciem w okolicy 2200 punktów, które okazało się (według cen zamknięcia) skutecznym kołem ratunkowym kupujących, a oporem, który obecnie przebiega na pułapie 2400 punktów. Skrócony tydzień na GPW nie sprzyja aktywności krajowych inwestorów, gdyż wielu korzysta z wakacyjnego wypoczynku, co może przełożyć się na opóźnione w czasie faktyczne kluczowe rozstrzygnięcia na rynku akcji.

Statystyka sesji na GPW podkreśla przewagę kupujących, bo prawie 50 procent notowanych spółek wyświetla się w kolorze zielonym, a kurs 34 procent traci na wartości. Obrót na szerokim rynku przed godziną 14:00 sięgnął 0,65 mld zł, z czego tylko 65 procent przypadło na największe spółki. Do najpłynniejszych walorów zaliczają się akcje LPP (kurs rośnie o 2 procent), KGHM i PKO BP, gdzie obrót wyniósł odpowiednio 100, 80 i 74 mln zł. Imponujący obrót na walorach LPP wynika z jednorazowej transakcji na ponad 51 tys. sztuk akcji, która miała miejsce tuż po otwarciu sesji.

Inwestorzy poznali odczyt liczby wniosków o kredyt hipoteczny USA, która w tygodniu zakończonym 12 sierpnia wzrosła o 4,1 procent, po wzroście o 21,7 procent tydzień wcześniej. Przyczyną wzrostu liczby wniosków jest najniższy koszt kredytu od listopada 2010 roku. Średnia stopa 30-letniego kredytu spadła do 4,32 procent, najniższego poziomu od listopada, z 4,37 procent tydzień wcześniej. Jednak kontrakty terminowe na S&P500 nie zareagowały na odczyt, który był zbliżony do oczekiwań inwestorów.

Kontrakty na ropę naftową brent zwyżkują o 0,8 procent do poziomu 110,4 dol. za baryłkę, natomiast  kontrakty na ropę crude rosną o 0,8 proc. do poziomu 88,1 dol. Ropa utrzymuje się na wysokim poziomie przekraczającym 100 dol. za baryłkę od początku 2011 r. Mimo tego, że w maju, czerwcu i sierpniu, kurs czarnego złota ustanowił nowe, niżej położone minima, co podkreśla korektę cen, to średnioterminowo wciąż obowiązuje trend horyzontalny.

Giełda
Dołek na Wall Street wymazany
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Giełda
WIG20 wraca pod szczyt hossy
Giełda
Na giełdzie majówki nie ma. Kursy w piątek reagują na wyniki
Giełda
Odreagowanie WIG20 zatrzymane w połowie środowych spadków
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Giełda
Przed majówkowa wyprzedaż na polskich indeksach
Giełda
Podaż atakuje na finałowej sesji kwietnia