Spadki na otwarciu sesji

Skromne kalendarium makroekonomiczne może przełożyć się na spokojne zakończenie tygodnia na rynku akcji. Inwestorzy na rynku walutowym będą śledzić expose premiera. GPW na otwarciu straciła nieznacznie po wczorajszej przecenie na Wall Street

Aktualizacja: 24.02.2017 03:42 Publikacja: 18.11.2011 09:04

Spadki na otwarciu sesji

Foto: Fotorzepa, Szymon Łaszewski SL Szymon Łaszewski

Czwartkowa sesja w USA zakończyła się w kolorze czerwonym. Dow Jones stracił ponad 1,1 proc., S&P500 oddał prawie 1,7 proc., a indeks technologiczny spadł o 2 proc. Indeksy zakończyły handel w okolicy sesyjnych minimów.

Notowania na rynkach azjatyckich przyniosły spadki. Japoński Nikkei 225 stracił 1,2 proc., Hang Seng tracił w okolicy otwarcia sesji na GPW około 1,6 proc., a Shanghai B-Shares aż 2,5 proc. Kontrakty terminowe na główne amerykańskie indeksy oscylują w okolicy zera.

Przed otwarciem sesji na GPW inwestorzy poznali odczyt cen producentów w Niemczech za październik. Licząc miesiąc do miesiąca ceny wzrosły o 0,2 proc., a rok do roku wzrosły o 5,3 proc., przy prognozie wzrostu o 0,1 proc. miesiąc do miesiąca i o 5,3 proc. rok do roku. Ostatnio ceny wzrosły o 0,3 proc. miesiąc do miesiąca i 5,5 proc. rok do roku. Dane były zbliżone do prognoz, a rynek akcji zignorował odczyt.

Godzina 14 przyniesie komunikat Głównego Urzędu Statystycznego dotyczący przeciętnego zatrudnienia i wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w październiku. W przypadku zatrudnienia oczekuje się spadku o 0,1 proc. miesiąca do miesiąca i wzrostu o 2,5 proc. rok do roku. Z kolei wynagrodzenie ma wzrosnąć o 1,2 proc. miesiąc do miesiąca i 5,3 proc. rok do roku.

Dwie godziny później będzie odczyt wskaźników wyprzedzających Conference Board w USA. Ankietowani analitycy spodziewają się wzrostu o 0,6 proc., a ostatnio odnotowano wzrost o 0,2 proc.

Kontrakty terminowe na WIG20 rozpoczęły sesję 15 punktów poniżej wczorajszego zamknięcia. Indeks blue chipów otworzył się 0,59 proc. poniżej zera.

Złoty na początku sesji umocnił się względem euro o 0,3 proc. do poziomu 4,4326, a wobec dolara o 0,7 proc. do poziomu 3,2801. Inwestorzy na rynku walutowym czekają na wystąpienie premiera i ewentualne propozycje reform. Jeżeli pojawi się jakieś zaskoczenie, złoty powinien bardziej reagować niż rynek akcji.

Giełda
Dołek na Wall Street wymazany
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Giełda
WIG20 wraca pod szczyt hossy
Giełda
Na giełdzie majówki nie ma. Kursy w piątek reagują na wyniki
Giełda
Odreagowanie WIG20 zatrzymane w połowie środowych spadków
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Giełda
Przed majówkowa wyprzedaż na polskich indeksach
Giełda
Podaż atakuje na finałowej sesji kwietnia