Paneuropejski indeks stoxx600 zyskał dziś 0,98 proc. Kryzys w eurostrefie zdopingował Bank Anglii do działań. W czwartek wieczór BoE ogłosił dwie nowe inicjatywy. Pierwsza z nich ma skłonić banki do zwiększenia pożyczek dla niefinansowych gałęzi gospodarki, zarówno firm jak i gospodarstw domowych. BoE udostępni bankom na ten cel do 3-4 lat ok. 80 mld funtów poniżej kosztów rynkowych. Banki będą jednak musiały wykazać, że pieniądze trafiają tam, gdzie rząd oczekuje, jeśli chcą z tej inicjatywy skorzystać.
W myśl drugiej, BoE dbając o płynność sektora bankowego będzie udostępniał bankom pożyczki z półrocznym terminem zapadalności na łączną sumę 5 mld funtów w odstępach comiesięcznych, w zamian za zabezpieczenie szeroko pojmowane.
Działania banku dały pozytywne impulsy do wzrostów. Dodatkowym faktorem prowzrostowym były dziś sygnały o tym, że największe banki centralne przygotowują skoordynowane działania na wypadek, gdyby niedzielne wybory w Grecji przyniosły pogłębienie kryzysu na rynkach finansowych. Banki centralne największych gospodarek świata są gotowe podejmować działania, by stabilizować rynki finansowe, jeśli wynik niedzielnych wyborów w Grecji wywoła na nich zamieszanie.
Inwestorom nie przeszkodziły słabsze dane makroekonomiczne z Ameryki gdzie rozczarowała majowa produkcja przemysłowa, mocno spadł Indeks NY Empire State, a indeks poziomu optymizmu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywany przez Uniwersytet Michigan spadł w czerwcu do 74,1 pkt.
W efekcie na kończącej ten tydzień sesji główne indeksy europejskich giełd zwyżkowały. Brytyjski indeks FTSE 100 na zamknięciu sesji wzrósł o 0,22 proc., do 5.478,81 pkt. Wzrosty odnotowała też giełda we Frankfurcie. Niemiecki indeks DAX wzrósł o 1,48 proc. i wyniósł 6.229,41 pkt. Zwyżkowała tez giełda w Paryżu: francuski indeks CAC 40 na zamknięciu sesji wzrósł o 1,82 proc. i wyniósł 3.087,62 pkt. Indeks węgierskiej giełdy BUX na zamknięciu sesji wzrósł o 2,4 proc. i wyniósł 17.256,16 pkt.