Pomimo realizacji zysków na ostatnich dwóch sesjach (i odcięcia dywidendy od akcji PGE), co w poniedziałek sprowadziło indeks dużych spółek do 2281,9 pkt i zaowocowało złowróżbną formacją objęcia bessy oraz luką bessy, średnioterminowa sytuacja techniczna w dalszym ciągu pozostaje korzystna dla posiadaczy akcji. Dlatego też potencjalny atak na 2400–2450 pkt jest teraz równie prawdopodobny, jak był na początku miesiąca. Dopiero pogłębienie przeceny w kolejnych dniach zmieniłoby układ sił na wykresie.
Mając na uwadze sytuację techniczną zasadne jest pytanie, czy indeks dużych spółek ma szanse wybić się górą z trwającego już rok trendu bocznego, jaki można zamknąć ogólnym przedziałem 2000–2450 pkt? Jeżeli inwestorzy uwierzą w taką możliwość, to atak na 2400–2450 pkt będzie prawdopodobny. Gdyby jednak już na „dzień dobry" przekreślili taki scenariusz, tak jak dużo wcześniej rynek wielokrotnie?zwątpił w możliwość trwałego przełamania bariery 2000 pkt (lub uwierzył w jej obronę), to zamykanie długich pozycji w akcjach zacznie się poniżej górnego ograniczenia wspomnianego trendu bocznego. Niewykluczone, że już ten proces ma miejsce.
Dotychczas dominującym motywem zachęcającym do kupna akcji w miesiącach letnich były nadzieje. Głównie na pomoc banków centralnych dla słabnącej światowej gospodarki oraz w walce z kryzysem długu, w jakim pogrążona jest strefa euro. Nadzieje grają pierwsze skrzypce, spychając na drugi plan m.in. dane makroekonomiczne, już trzeci miesiąc. Ten stan może się utrzymać przynajmniej do końca sierpnia. Później powinna nastąpić weryfikacja rynkowych oczekiwań. Dlatego wrzesień na światowych giełdach, a więc i w Warszawie, zapowiada się niezwykle gorąco.
Pierwszą okazją do wykreowania nowych krótkoterminowych trendów będzie konferencja bankierów w Jackson Hole, jaka zaplanowana jest na koniec sierpnia. We wrześniu natomiast odbędzie się równie ważne posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego (oprócz decyzji ws. stóp i publikacji nowych prognoz makroekonomicznych, bank powinien podjąć decyzje ws. skupu obligacji), a także Rezerwy Federalnej i Banku Anglii. We wrześniu też niemiecki Trybunał Konstytucyjny podejmie decyzję ws. Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego i paktu fiskalnego. Tzw. trojka wróci do Grecji, żeby zdecydować co z reformami i kolejną transzą pomocy dla tego kraju. Zaplanowane są też spotkania Eurogrupy i ECOFIN.