Spokojny początek ciekawego dnia

WIG20 zaczął dzień od wzrostów. Inwestorzy czekają jednak na decyzję niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego

Aktualizacja: 12.02.2017 18:19 Publikacja: 12.09.2012 10:15

WIG20 zaczął dzień od wzrostów

WIG20 zaczął dzień od wzrostów

Foto: Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski

Początek dnia na warszawskiej giełdzie przyniósł kontynuacje wzrostów. Wskaźnik 20 największych firm naszego parkietu zyskał 0,2 proc. Do wydarzeń z początku dnia nie należy przykładać zbyt dużej wagi. Dziś inwestorzy czekają przede wszystkim na to co zrobi niemiecki Trybunał Konstytucyjny, który ma rozstrzygnąć czy prezydent może podpisać ustawy ratyfikujące pakt fiskalny oraz funkcjonowanie funduszu ratunkowego. Decyzja ta ma zapaść około godz. 10. Jak jednak pokazują wydarzenia ostatnich dni inwestorzy nie biorą pod uwagę, że wyrok może być nie po ich myśli.

Optymistyczny scenariusz zakładają także inwestorzy w Stanach Zjednoczonych. Wczorajsza sesja na Wall Street znowu zakończyła się wzrostami. Dow Jones Industrial wzrósł o 0,52 proc., do 13 323,36 pkt co jest najwyższym poziomem zamknięcia od grudnia 2007 r. Z kolei S&P 500 zyskał 0,31 proc.

Kolor zielony dominował także na rynkach azjatyckich. Indeks Nikkei225 wzrósł o 1,7 proc. Kospi zyskał ponad 1,5 proc.

Dobre nastroje na rynkach znajdują również odzwierciedlenie w cenach surowców. Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku są blisko 3-tygodniowego maksimum, bo rynki oczekują na stymulowanie gospodarek w USA i Chinach.

Spekulacje o wsparciu gospodarki przez Chiny przekłada się także na ceny miedzi. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana na 8 087,00 dolarów za tonę.

Na rynku walutowym po wczorajszym mocnym umocnieniu naszej waluty początek dnia należy określić jako bardzo spokojny. Dolar jest wyceniany na 3,16 zł czyli niemal tyle samo co wczoraj, podobnie jak euro za które z rana trzeba zapłacić 4,07 zł.

Dziś oprócz decyzji niemieckiego TK mamy w kalendarzu także wiele publikacji makroekonomicznych. O godz. 11 poznamy m.in. wielkość produkcji przemysłowej w strefie euro, a po południu czeka nas szereg publikacji z amerykańskiej gospodarki. Wszystko to jednak może zejść na dalszy plany jeśli TK rozczaruje inwestorów.

Giełda
Dołek na Wall Street wymazany
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Giełda
WIG20 wraca pod szczyt hossy
Giełda
Na giełdzie majówki nie ma. Kursy w piątek reagują na wyniki
Giełda
Odreagowanie WIG20 zatrzymane w połowie środowych spadków
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Giełda
Przed majówkowa wyprzedaż na polskich indeksach
Giełda
Podaż atakuje na finałowej sesji kwietnia