Na giełdach euforia

Indeksy zakończyły tydzień mocnymi wzrostami, którym towarzyszyły wyjątkowo wysokie obroty. Wczorajsza decyzja Fedu uskrzydliła inwestorów. WIG20 przebił ważny poziom, na koniec sesji drożejąc o 2,71 proc. do 2417,32 pkt

Aktualizacja: 12.02.2017 20:11 Publikacja: 14.09.2012 18:58

Na giełdach euforia

Foto: Bloomberg

To, że indeksy będą dziś rosły, nie było zaskoczeniem. Otwartym pytaniem pozostawało tylko, jakiej skali zwyżki można się spodziewać. Najwyraźniej wczorajsza decyzja Fedu o rozpoczęciu skupu obligacji hipotecznych w zupełności zadowoliła inwestorów. Przez cały dzień notowania na parkietach Starego Kontynentu świeciły na zielono. Po południu niemiecki DAX zyskiwał ponad 1,6 proc., francuski CAC40 rósł o 2 proc., a  giełda w Madrycie zyskiwała aż 3,3 proc.

W Warszawie na otwarciu piątkowej sesji WIG zanotował 1,9-proc. zwyżkę, a WIG20 urósł o 2,35 proc. Kupujący wyraźnie przejęli inicjatywę i w ciągu dnia zwyżki były jeszcze wyższe. Ostatecznie na koniec dnia WIG wzrósł o 2,42 proc., a indeks blue chips zakończył dzień na 2,71-proc. plusie.

Kilka spółek z grona WIG20 radziło sobie w piątek wyjątkowo dobrze. Indeks ciągnął w górę KGHM, którego akcje po południu drożały aż o 6,6 proc. Zwyżce towarzyszył bardzo wysoki obrót. Powody do zadowolenia mogą też mieć akcjonariusze Orlenu i JSW. Tuż przed zamknięciem sesji kursy tych spółek również rosły o ponad 6 proc.

Po wczorajszej decyzji Fedu, na Wall Street indeksy poszybowały. Ostatecznie w czwartek Standard & Poor's 500 wzrósł o 1,63 proc, a Dow Jones o 1,55 proc. Dziś entuzjazm już nieco opadł. Na otwarciu piątkowej sesji Dow Jones wzrósł o 0,28 proc., a Nasdaq poszedł w górę o 0,37 proc. Z kolei S&P 500 wzrósł o 0,27 proc. Dziś na rynki napłynęła seria danych makro zza oceanu. Okazało się m.in., że produkcja przemysłowa w USA w sierpniu spadła o 1,2 proc. Tymczasem analitycy spodziewali się produkcji bez zmian. Natomiast sprzedaż detaliczna w minionym miesiącu wzrosła o 0,9 proc. wobec oczekiwanego wzrostu o 0,8 proc.

Napłynęły też wieści ze strefy euro. Hiszpania zapowiedziała , że do końca miesiąca przedstawi program nowych reform w celu uzdrowienia finansów publicznych.

Czego  można się spodziewać na rynkach w przyszłym tygodniu?

- Decyzje Fedu wywołały entuzjazm na rynkach, ale jednocześnie skala wzrostów i stan wykupienia niosą ryzyko częściowej korekty – uważa Filip Zakościelny, analityk BM Deutsche Banku. Z kolei Marcin Materna, szef działu analiz Millennium DM sądzi,  że niewykluczona jest kontynuacja wzrostów.

Decyzja Fedu wywoła też zwyżki na rynkach surowcowych. Ceny kluczowych surowców w piątek mocno rosły. Na rynku walutowym obserwowaliśmy natomiast umocnienie złotego.

Giełda
Ustawa podatkowa to za mało dla Wall Street?
Giełda
WIG20 znów odbija się od linii tegorocznych szczytów
Giełda
Spadek na otwarcie kwartału
Giełda
Wtorek na GPW: Porzucony ZE PAK, shorty w natarciu, plan PKP Cargo
Giełda
Silny kwartał i średnia połowa roku amerykańskiej giełdy
Giełda
Pod oporem