Marazm w Nowym Jorku na koniec tygodnia

Dane o PKB nie wystarczyły, aby indeksy za Oceanem wzrosły. Wall Street kończy tydzień blisko zerowych poziomów

Aktualizacja: 14.02.2017 22:32 Publikacja: 26.10.2012 23:21

Marazm w Nowym Jorku na koniec tygodnia

Foto: Bloomberg

Dane o wzroście gospodarczym opublikowane jeszcze przed sesją w Nowym Jorku, dały tylko na chwilę pozytywny impuls. W minionym kwartale amerykańska gospodarka rozwijała się szybciej niż w poprzednich trzech miesiącach i szybciej niż prognozowano, do czego przyczynił się przede wszystkim znaczący wzrost wydatków konsumpcyjnych. Produkt krajowy brutto Stanów Zjednoczonych wzrósł w ujęciu zannualizowanym o 2 procent w minionym kwartale. Ekonomiści spodziewali się tego wzrostu na poziomie 1,8 proc. W drugim kwartale wyniósł on 1,3 proc. Większe były też nakłady rządowe i odnotowano postęp w budownictwie mieszkaniowym.

Szybko jednak rynek zdominowały słabsze wyniki spółek. Jeszcze wczoraj po zakończeniu a Wall Street słabsze od prognoz wyniki opublikował Apple. Największa pod względem kapitalizacji spółka świata w trzecim kwartale wypracowała 8,2 mld dol. zysku netto. Zysk na akcję wyniósł 8,67 dol. Wynik rozczarował analityków, którzy prognozowali, że w analizowanym okresie spółka wypracuje 8,75 mld dol. zysku netto, czyli 8,75 dol. na akcję. Walory spółki potaniały dziś prawie 1 proc.

Z kolei Amazon.com po raz pierwszy od ponad pięciu lat odnotował stratę netto w skali kwartału. Firma poinformowała jednak jednocześnie o wysokich wydatkach na technologie i infrastrukturę, co w ocenie analityków może poprawić jej wyniki w dłuższej perspektywie. Akcje spółki zwyżkowały o 6,87 procent.

Wśród 244 firm notowanych w ramach S&P 500, które już opublikowały swe sprawozdania finansowe, 62,3 procent przekroczyło oczekiwania analityków, wynika z danych Thomson Reuters. Lepsze od prognoz przychody opublikowało jednak jedynie 36,3 procent firm. Statystycznie we wcześniejszych kwartałach prognozy zwykle przekraczało 62 procent spółek.

Impulsem prowzrostowym by odczyt Indeksu Uniwersytetu Michigan. Wskaźnik obrazujący nastroje amerykańskich konsumentów, wzrósł w październiku do 82,6 punktu, najwyższego poziomu od września 2007 roku, z 78,3 punktu miesiąc wcześniej.

Główne indeksy za Oceanem kończą tydzień niemal bez zmian. Dow Jones zyskał 0,03 proc., technologiczny Nasdaq wzrósł symbolicznie o 0,6 proc., a indeks szerokiego rynku S&P500 stracił minimalnie 0,07 proc.

Giełda
Dołek na Wall Street wymazany
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Giełda
WIG20 wraca pod szczyt hossy
Giełda
Na giełdzie majówki nie ma. Kursy w piątek reagują na wyniki
Giełda
Odreagowanie WIG20 zatrzymane w połowie środowych spadków
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Giełda
Przed majówkowa wyprzedaż na polskich indeksach
Giełda
Podaż atakuje na finałowej sesji kwietnia