Na otwarciu sesji WIG spadł o 0,02 proc., a WIG20 poszedł w dół o 0,08 proc. do 2471,85 pkt. Już po kilku minutach strona kupująca przejęła inicjatywę. Po godz. 13 indeks szerokiego rynku zyskuje 0,7 proc., a indeks blue chips jest na 1,1-proc. plusie. Przebił 2500 pkt (wynosi 2500,3 pkt).
Najmocniej drożejącą spółką jest PGE, które rano opublikowało raport za IV kwartał 2012 r. Pokazało znacznie głębszą stratę niż oczekiwali analitycy i wydawało się, że będzie to argumentem do wyprzedaży akcji tej energetycznej spółki. Jednak rekomendacja zarządu dotycząca wypłaty dywidendy (0,86 zł na akcję, co daje ok. 5-proc. stopę dywidendy) wyraźnie ucieszyła inwestorów. Około godz. 13 akcje PGE zyskują ponad 4 proc. Z grona blue chips pozytywnie wyróżniają się też m.in. Lotos, Tauron i PGNiG. Na drugim biegunie jest Boryszew, którego papiery tanieją o ponad 2 proc.
Wyniki podały też dziś inne spółki. Wśród nich m.in. Robyg. Strata netto za IV kwartał wyraźnie zaniepokoiła inwestorów (analitycy spodziewali się zysku). Kurs spółki spada o prawie 5 proc., i to pomimo rekomendacji zarządu dotyczącej wypłaty dywidendy. Na zielono świecą natomiast notowania Banku BPH, który pokazał wyniki lepsze od prognoz ekspertów. Wśród pozostałych spółek mocno wyróżniają się dziś akcje m.in. Dreweksu oraz TelForceOne. Te pierwsze drożeją o ponad 27 proc., a drugie o 17 proc. Bardzo mocna przecena dotyka natomiast akcje spółki Ideon. Tanieją aż o 36 proc. Powód? PKO BP wypowiedział giełdowej firmie umowę kredytową i rynek obawia się jej bankructwa.
Dziś w Brukseli rozpoczyna się dwudniowy szczyt Unii Europejskiej. Inwestorzy na europejskich giełdach są dziś w dobrych humorach. Niemiecki DAX rośnie o 0,8 proc., a francuski CAC40 zyskuje 0,7 proc. Rośnie też giełda we Włoszech i w Wielkiej Brytanii.
Dzisiejszy kalendarz publikacji danych makro jest bogaty. Poznaliśmy już m.in. dane dotyczące zatrudnienia w IV kwartale 2012 roku w Polsce. Wzrosło o 0,4 proc. kwartał do kwartału. Z kolei wskaźnik WPI, prognozujący z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem kierunek zmian cen towarów i usług konsumpcyjnych w marcu wyniósł 85,1 pkt, wobec 85 pkt w lutym. Wiadomo już też, że bank centralny Szwajcarii pozostawiał stopy procentowe bez zmian. Czekamy jeszcze m.in. na dane z Polski dotyczące inflacji oraz na tradycyjny raport z amerykańskiego rynku pracy.