Amerykańskie dane ostudziły optymizm

Rozczarowujące dane z USA ociągnęły w dół europejskie giełdy, które oddaliły się od 4,5-letnich szczytów

Aktualizacja: 15.02.2017 04:23 Publikacja: 15.03.2013 18:23

Amerykańskie dane ostudziły optymizm

Foto: Bloomberg

Paneuropejski indeks stoxx 600 stracił dziś  0,36 proc. Choć początek notowań był na minimalnych plusach, indeks szybko zszedł pod kreskę oddalając się od 4,5-letnich szczytów. Do realizacji zyskó przyczyniły się dane zza Oceanu. Nastroje amerykańskich konsumentów były w marcu najgorsze od roku, a inflacja w lutym przyspieszyła.

Dane o nastrojach amerykańskich gospodarstw domowych rozczarowały. Obrazujący je indeks Michigan spadł w marcu do 71,8 pkt. z 77,6 pkt. miesiąc wcześniej. To najgorsze dane od grudnia 2011 roku. Rynek tymczasem oczekiwał odczytu na poziomie 78 pkt. W redakcji na dane notowania na Wall Street wystartowały na minusach, ale powoli indeksy odrabiają straty.

Marcowy odczyt indeksu NY Empire State okazał się także i nieco gorszy od oczekiwań, chociaż wskaźnik opisujący kondycję gospodarczą w rejonie Nowego Jorku wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie. Indeks spadł do 9,24 pkt. z 10,04 pkt. miesiąc wcześniej, gdy miał najwyższą wartość od  maja ubiegłego roku. Ekonomiści liczyli na 10 pkt. Marzec był drugim kolejnym miesiącem, gdy indeks ten pozostaje powyżej granicznego poziomu 0, jaki oddziela rozwój od recesji. Innym pozytywnym sygnałem jest fakt, że subindeks mówiący o cenach kondycji biznesu za 6 miesięcy wzrósł do 36,43 pkt. z 33,07 pkt. i miał najwyższą wartość od kwietnia 2012 roku.

Jak poinformowała Rezerwa Federalna w lutym produkcja przemysłowa w USA wzrosła o 0,7 proc. w relacji miesięcznej, po tym jak miesiąc wcześniej jej dynamika nie zmieniła się. Dane pozytywnie zaskoczyły. Rynkowy konsensus kształtował się na poziomie 0,4 proc. miesiąc do miesiąca. To już kolejny raport z amerykańskiej gospodarki, który przynosi rynkom tak dużą niespodziankę. W ujęciu rocznym produkcja w lutym urosła 2,5 proc.

Razem z raportem o produkcji zostały opublikowane dane o wykorzystaniu potencjału produkcyjnego. W lutym wzrosło ono do 79,6 proc. z 79,2 proc. (po korekcie) miesiąc wcześniej. To najwyższy odczyt od marca 2008 roku. Konsensus kształtował się na poziomie 79,3 proc.

Dane o produkcji nieco wyhamowały spadki. Wyprzedaż ograniczyły też nadzieje, że przywódcy Unii Europejskiej wypracują sposoby na wsparcie wzrostu gospodarek regionu. We Włoszech, gdzie w piątek ma się odbyć pierwsze posiedzenie nowego parlamentu po lutowych wyborach, które nie przyniosły zdecydowanego zwycięstwa żadnej z partii.

Na finiszu główne indeksy giełd w Europie zniżkowały. Brytyjski indeks FTSE 100 na zamknięciu sesji spadł o 0,61 proc., do 6.489,65 pkt. We Frankfurcie indeks DAX stracił o 0,19 proc. i wyniósł 8.042,85 pkt. Zniżkowała także giełda w Paryżu, gdzie CAC 40 stracił 0,71 proc. i wyniósł 3.844,03 pkt.

Giełda
Dołek na Wall Street wymazany
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Giełda
WIG20 wraca pod szczyt hossy
Giełda
Na giełdzie majówki nie ma. Kursy w piątek reagują na wyniki
Giełda
Odreagowanie WIG20 zatrzymane w połowie środowych spadków
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Giełda
Przed majówkowa wyprzedaż na polskich indeksach
Giełda
Podaż atakuje na finałowej sesji kwietnia