Niemiecki DAX i francuski CAC40 rosną po południu po 0,5 proc., a hiszpański IBEX35 zyskuje 0,9 proc. O 0,2 proc. spada za to brytyjski FTSE250. Inwestorzy mogą mieć jednak pewne obawy dotyczące zaplanowanej na dziś prezentacji budżetu. Na razie brak informacji dotyczących Cypru. Zaplanowana na 11.00 czasu polskiego konferencja ministra finansów tego kraju została odwołana. Polityk przebywa obecnie w Moskwie, gdzie próbuje uzyskać pożyczkę, która uchroniłaby kraj przed bankructwem. Rano Michalis Sarris informował, że decyzja w sprawie pożyczki nie została jeszcze podjęta, ale rozmowy są kontynuowane. 10 mld euro pomocy finansowej skłonna jest udzielić Cyprowi Eurogrupa. Zażądała jednak, by kraj wygospodarował kolejnych 5,8 mld euro. Temu celowi miałoby służyć wprowadzenie jednorazowego podatku od depozytów bankowych. We wtorek wieczorem parlament Cypru odrzucił jednak tę propozycję. Liderzy Unii Europejskiej zapowiadają chęć spotkania się w sprawie sytuacji na Cyprze, ale dopiero po tym, jak władze tego kraju zaprezentują alternatywny scenariusz wyjścia z problemów.
Rano agencja ratingowa Fitch poinformowała, że utrzymała długoterminowy rating Unii Europejskiej na poziomie AAA i że jego perspektywa jest stabilna. Zgodna z oczekiwaniami okazała się stopa bezrobocia w Wielkiej Brytanii w styczniu. Utrzymała się ona na poziomie 7,8 proc. Nieco mniejszy od prognoz był zaś spadek liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. W lutym spadła ona o 1,5 tys., podczas gdy eksperci prognozowali spadek o 5 tys. Rano poznaliśmy również komunikat z ostatniego posiedzenia Banku Anglii. Wynika z niego, że wszyscy członkowie Komitetu Polityki Pieniężnej opowiedzieli się za utrzymaniem stóp procentowych. Jednomyślności nie było zaś w głosowaniu w sprawie ewentualnego rozszerzenia programu skupu aktywów w ramach ilościowego luzowania polityki pieniężnej. Za rozszerzeniem programu opowiedziało się trzech członków Komitetu, sześciu było zaś przeciwnych. Na wieczór zaplanowano ogłoszenie decyzji w sprawie stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Eksperci oczekują, że zostaną one utrzymane na niezmienionym poziomie. Także po zamknięciu giełd w Europie poznamy najnowsze projekcje makroekonomiczne dla gospodarki tego kraju.
WIG20 zyskuje w środę po południu 0,5 proc. W gronie największych i najbardziej płynnych spółek z warszawskiej giełdy najlepiej radzą sobie Boryszew i KGHMX, których kursy rosną po 2,1 proc. Czołówce spadków przewodzi zaś Asseco Poland, którego notowania zniżkują o 3 proc. Na szerokim rynku przy obrotach przekraczających 200 tys. zł mocno drożeją akcje Solara i KDM Shipping. Ich kursy rosną odpowiednio o 11,1 proc. i 10 proc. Czołówce spadków przewodzi zaś Ursus, którego notowania zniżkują o 12 proc.