Szczególność okresu nie jest związana tylko z tym, że tygodnie giełdowe będą czterodniowe. Ta wyjątkowość ma związek z tym, co działo się ostatnio na rynku akcji na GPW. Zakończenie korekty wzrostowej i ponowienie spadków to wydarzenie ostatnich dni. To także sytuacja, która wkrótce doprowadzi do weryfikacji założenia o tym, że tegoroczny spadek z początku roku jest odpowiednikiem spadku z roku ubiegłego. Gdyby analogie do zmian sprzed roku miały się potwierdzić, to WIG20 powinien zatrzymać się w przedziale 2300–2350 pkt. Jeśli się zatrzyma, to zaczniemy poszukiwać sygnałów zmiany kierunku ruchu rynku, bo to wsparcie potencjalnie miałoby zostać punktem startowym dla fazy wzrostu cen.
Kalendarz danych makro zapewnia kilka ciekawych publikacji. We wtorek w Stanach pojawi się informacja o dynamice zamówień na dobra trwałego użytku, zmianie cen nieruchomości i sprzedaży domów na rynku pierwotnym. Tego samego dnia poznamy wartość wskaźnika zaufania konsumentów. W środę poznamy dynamikę PKB w Wielkiej Brytanii w IV kw. 2012 roku, wartości wskaźników koniunktury w strefie euro, a po południu w USA opublikowana zostanie zmiana indeksu obrazującego liczbę podpisanych umów kupna/sprzedaży domów. W czwartek poznamy niemiecką stopę bezrobocia, ale główną publikacją będzie tego dnia finalna dynamika amerykańskiego PKB w IV kw. 2012 roku. To już druga rewizja i wielkich zmian nie należy oczekiwać. Jak co czwartek pojawi się również liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Wprawdzie większość najważniejszych rynków światowych będzie w piątek zamknięta, to jednak świat finansów nie jest tylko światem Zachodu. Właśnie w najbliższy piątek pojawi się szereg danych dotyczących sytuacji gospodarki japońskiej. Będzie to m.in. przemysłowy wskaźnik PMI, inflacja, stopa bezrobocia, informacja o zmianie wydatków gospodarstw domowych czy produkcja przemysłowa. W Stanach na ten dzień zaplanowano publikację dynamiki dochodów i wydatków gospodarstw domowych, a także wartość wskaźnika nastrojów konsumentów.
Z wieści ze spółek zainteresować nas mogą wyniki debiutanta w indeksie WIG20, czyli spółki Eurocash. Spółka raport za 2012 roku opublikuje w środę. W czwartek ciekawie zapowiada się raport Research In Motion.
Kamil Jaros, analityk EFIX DM