WIG20 oddaje wtorkowe zyski

Pogorszenie nastrojów na europejskich rynkach zniechęciło inwestorów do zakupów w Warszawie. Przed południem indeks największych spółek zszedł pod kreskę

Aktualizacja: 15.02.2017 02:59 Publikacja: 27.03.2013 09:18

Na otwarciu notowań WIG poszedł w górę o 0,17 proc., a WIG20 wzrósł o 0,14 proc. do 2356,68 pkt.

Na otwarciu notowań WIG poszedł w górę o 0,17 proc., a WIG20 wzrósł o 0,14 proc. do 2356,68 pkt.

Foto: Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski

Na otwarciu notowań WIG poszedł w górę o 0,17 proc., a WIG20 wzrósł o 0,14 proc. do 2356,68  pkt.  Notowania większości firm z WIG20 na początku sesji świecą na zielono. O ponad 1 proc. drożeją akcje  Tauronu, PGE i Lotosu. Przyzwoicie wyglądają notowania KGHM, którego kurs rośnie o prawie 0,7 proc.  Pod kreską natomiast kilka minut pod starcie sesji są m.in. BRE, Boryszew i Bogdanka.

Wczoraj nie było publikacji danych makro, które mogłyby zatrząść rynkami. Po południu napłynęła seria informacji z USA, ale ich wymowa była niejednolita. Większość bowiem rozczarowała, ale z drugiej strony część pozytywnie zaskoczyła. Na Wall Street we wtorek dominował umiarkowany optymizm. Na koniec dnia Dow Jones poszedł w górę o 0,77 proc., a Nasdaq zyskał 0,53 proc. Z kolei S&P 500 wzrósł o 0,78 proc., zbliżając się do historycznego rekordu. Jeśli chodzi o rynki azjatyckie, japoński Nikkei 225 na zamknięciu sesji wzrósł o 0,18 proc.

Dziś przed nami seria danych z gospodarek europejskich. Poznaliśmy już  indeks zaufania niemieckich konsumentów za kwiecień. Był zgodny z prognozami. Dla inwestorów istotny może też być odczyt indeksów koniunktury gospodarczej w  strefie euro za marzec. Ich publikację zaplanowano na godzinę 11. Również o godz. 11 poznamy dane o sprzedaży detalicznej Włoch za styczeń. Z kolei w południe napłyną cotygodniowe informacje o wnioskach o kredyt hipoteczny w USA. Natomiast kilka godzin później opublikowane zostaną dane m.in. o zmianie zapasów.

W Europie wciąż jest niespokojnie. Inwestorzy boją się, że problemy Cypru to dopiero początek większych kłopotów w innych krajach. Te obawy na pewno nie są nieuzasadnione.  Międzynarodowy Fundusz Walutowy opublikował wczoraj raport, w którym ostrzega, że przedłużająca się recesja we Włoszech oraz zadłużenie publiczne stanowią najpoważniejsze zagrożenia dla tamtejszego sektora bankowego.

Jeśli chodzi o naszą giełdę – dziś wejdzie na nią brytyjska grupa International Personal Finance. To ciekawa spółka . Jej właścicielem jest Provident Polska.

International Personal Finance będzie 439. spółką notowaną na głównym rynku oraz  trzecim debiutantem w 2013 r. Będzie zarazem  52. zagraniczną spółką notowaną na GPW. Patrząc przez pryzmat niewielkiej liczby tegorocznych debiutów widać, że rynek pierwotny wciąż jest w letargu. Tymczasem  trudna sytuacja gospodarcza sprawia, że rośnie lista firm, które mogą zostać wycofane z giełdy. Jutro po raz ostatni będą notowane akcje Hydrobudowy. Podobny los w najbliższych miesiącach może czekać jeszcze m.in. Euromark, Bomi i Polskie Jadło, ponieważ dla tych firm sąd również ogłosił upadłość likwidacyjną.

Giełda
Dołek na Wall Street wymazany
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Giełda
WIG20 wraca pod szczyt hossy
Giełda
Na giełdzie majówki nie ma. Kursy w piątek reagują na wyniki
Giełda
Odreagowanie WIG20 zatrzymane w połowie środowych spadków
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Giełda
Przed majówkowa wyprzedaż na polskich indeksach
Giełda
Podaż atakuje na finałowej sesji kwietnia