Na otwarciu notowań WIG poszedł w górę o 0,17 proc., a WIG20 wzrósł o 0,14 proc. do 2356,68 pkt. Notowania większości firm z WIG20 na początku sesji świecą na zielono. O ponad 1 proc. drożeją akcje Tauronu, PGE i Lotosu. Przyzwoicie wyglądają notowania KGHM, którego kurs rośnie o prawie 0,7 proc. Pod kreską natomiast kilka minut pod starcie sesji są m.in. BRE, Boryszew i Bogdanka.
Wczoraj nie było publikacji danych makro, które mogłyby zatrząść rynkami. Po południu napłynęła seria informacji z USA, ale ich wymowa była niejednolita. Większość bowiem rozczarowała, ale z drugiej strony część pozytywnie zaskoczyła. Na Wall Street we wtorek dominował umiarkowany optymizm. Na koniec dnia Dow Jones poszedł w górę o 0,77 proc., a Nasdaq zyskał 0,53 proc. Z kolei S&P 500 wzrósł o 0,78 proc., zbliżając się do historycznego rekordu. Jeśli chodzi o rynki azjatyckie, japoński Nikkei 225 na zamknięciu sesji wzrósł o 0,18 proc.
Dziś przed nami seria danych z gospodarek europejskich. Poznaliśmy już indeks zaufania niemieckich konsumentów za kwiecień. Był zgodny z prognozami. Dla inwestorów istotny może też być odczyt indeksów koniunktury gospodarczej w strefie euro za marzec. Ich publikację zaplanowano na godzinę 11. Również o godz. 11 poznamy dane o sprzedaży detalicznej Włoch za styczeń. Z kolei w południe napłyną cotygodniowe informacje o wnioskach o kredyt hipoteczny w USA. Natomiast kilka godzin później opublikowane zostaną dane m.in. o zmianie zapasów.
W Europie wciąż jest niespokojnie. Inwestorzy boją się, że problemy Cypru to dopiero początek większych kłopotów w innych krajach. Te obawy na pewno nie są nieuzasadnione. Międzynarodowy Fundusz Walutowy opublikował wczoraj raport, w którym ostrzega, że przedłużająca się recesja we Włoszech oraz zadłużenie publiczne stanowią najpoważniejsze zagrożenia dla tamtejszego sektora bankowego.
Jeśli chodzi o naszą giełdę – dziś wejdzie na nią brytyjska grupa International Personal Finance. To ciekawa spółka . Jej właścicielem jest Provident Polska.