Słabe nastroje w Europie

Niemieckie koncerny BASF i Siemens popsuły nastroje, a giełdy Europy straciły

Aktualizacja: 08.02.2017 13:54 Publikacja: 25.07.2013 19:13

Słabe nastroje w Europie

Foto: Bloomberg

Paneuropejski indeks stoxx 600 stracił dzis 0,49 proc. Europejskie giełdy spadły, ponieważ niemieckie koncerny BASF i Siemens przestrzegły, że mogą nie osiągnąć zakładanych celów. Czołowy koncern chemiczny BASF przestrzegł, że może nie spełnić swych celów w zakresie zysków na 2013 rok, a grupa inżynieryjna Siemens podała, że nie spodziewa się, by miała osiągnąć swój cel w zakresie marży zysku na 2014 rok. Akcje spółek spadły o odpowiednio 4,6 i 6,2 procent, ciągnąc w dół niemiecki indeks DAX.

Zgodne z oczekiwaniami okazały się dane makro z Niemiec i Wielkiej Brytanii. Część inwestorów spodziewała się bowiem lepszych odczytów. Niemiecki instytut ekonomiczny Ifo poinformował w czwartek, że jego indeks nastrojów gospodarczych wzrósł w lipcu do 106,2 punktu. Analitycy ankietowani przez Agencję Reutera spodziewali się, że w lipcu indeks wzrósł do 106,1 punktu. W drugim kwartale wzrost Produktu Krajowego Brutto Wielkiej Brytanii przyspieszył zaś do 1,4 procent rok do roku, tak jak oczekiwali analitycy.

Inwestorów nie zachwycały tez informacje zza Oceanu chociaż niektóre wyniki spółek były lepsze od oczekiwań. Pozytywnie zaskoczyły inwestorów także wyniki Dow Chemical, którego kwartalny zysk wzrósł o 16 procent dzięki silnemu popytowi na środki owadobójcze. Przed otwarciem notowań akcje spółki zyskiwały 0,7 procent. W dzień po publikacji wyników akcje Facebooka zwyżkowały w obrocie przedsesyjnym o blisko 20 procent.

Kontraktom ciążyły jednak gorsze od prognoz wyniki innych czołowych spółek takich jak Caterpillar i AT&T. Ich akcje zniżkowały przed otwarciem sesji o odpowiednio jeden i 0,1 procent.

Na rynek negatywnie wpłyneły tez dane z amerykańskiego rynku pracy Z opublikowanych w czwartek danych wynika, że liczba nowych bezrobotnych w USA wzrosła w ubiegłym tygodniu do 343 tys. z 336 tys. w poprzednim tygodniu. Z kolei zamówienia na dobra trwałe w USA wzrosły w czerwcu o 4,2 procent, licząc miesiąc do miesiąca, wobec wzrostu o 5,2 procent w maju po korekcie.

Na finiszu główne indeksy najważniejszych europejskich parkietów lekko zniżkowały. Brytyjski indeks FTSE 100 stracił 0,49 proc. We Frankfurcie indeks DAX zniżkował 0,96 proc. Straciła też giełda w Paryżu, gdzie indeks CAC 40 spadł o 0,17 proc.

Giełda
Polskie indeksy na nowych szczytach
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Giełda
Rynek czeka na kolejny impuls
Giełda
Na GPW znów wiosna
Giełda
Analiza poranna – Fed ma się nie spieszyć z obniżkami
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Giełda
Wzrosty na GPW. mWIG40 i sWIG80 śrubują rekordy
Giełda
RPP nie zaskakuje, rynek dość obojętny