Należy także pamiętać, że usztywnienie kursu przez szwajcarski bank centralny trwało kilka lat. Powrót złotego do poziomu sprzed uwolnienia wydaje się mało realny – usztywnienie kursu zaniżało kurs franka do głównych walut – to było zresztą celem banku centralnego.
Przed nami także wiele inicjatyw politycznych wsparcia kredytobiorców. Z reakcjami należy poczekać do konkretnych rozwiązań prawnych – wiele z obecnych postulatów siłą rzeczy zakończy się w warstwie medialnej. Choć możliwość wykazania się „wrażliwością społeczną" dla dużej grupy wyborców na koszt prywatnych banków, może być w roku wyborczym dla partii politycznych bardzo atrakcyjna ...
Jeśli chodzi o wpływ pogorszenia się jakości portfela kredytowego na wyniki banków, ciągle jeszcze nie ma precyzyjnych szacunków zwiększenia skali niespłacanych kredytów. Oprócz wzrostu raty kredytu, kluczowy będzie jej udział w dochodach rozporządzalnych kredytobiorcy. Radykalnie inaczej wygląda sytuacja, jeśli np. 25-proc. wzrost raty ma miejsce, gdy stanowiła ona 10 proc. dochodu, a inaczej, gdy 40 proc. Z tego punktu widzenia porównywanie, jak ma się rata kredytu frankowego do złotowego, nie ma większego znaczenia – chyba tylko z punktu widzenia poczucia tzw. sprawiedliwości społecznej.
Na plus rynku akcji przemawiają ostatnie dane makroekonomiczne Polski. Dobra produkcja przemysłowa, solidny wzrost realnych wynagrodzeń i zatrudnienia potwierdzają stabilność wzrostu PKB i co za tym idzie – zysków spółek. Dają także szansę sektorowi bankowemu, największej branży na polskiej giełdzie, na zrekompensowanie ubytku zysków spowodowanych ostatnimi wydarzeniami oraz zmianami regulacyjnymi.
Jednakże kwestie lokalne w najbliższym czasie mogą zostać zepchnięte na dalszy plan. Na pierwszym powinien być program „luzowania ilościowego" Europejskiego Banku Centralnego. Skala działań EBC może zdeterminować sytuację rynkową w najbliższych miesiącach. Inwestorzy w pierwszym rzędzie będą analizować wielkość tego programu i porównywać z działaniami Fed. Dodatkowym, bardzo ważnym elementem będzie sposób realizacji ewentualnego programu przez EBC uwzględniający fakt, że mamy do czynienia z działaniem na obszarze wielu państw. Sposób realizacji może w bardzo różny sposób określać wpływ programu na rynki finansowe w ogóle oraz odmiennie kształtować sytuację pomiędzy poszczególnymi państwami strefy euro i co za tym idzie – na polski rynek finansowy.