Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Wojciech Białek, główny analityk CDM Pekao
Z perspektywy czasu zarówno japoński, jak i amerykański program „quantitative easing" można uznać za relatywnie skuteczne w długoterminowej perspektywie. W obu przypadkach obecne ceny obligacji i akcji są wyższe niż w momencie ogłaszania obu programów. Podobnie będzie w przypadku strefy euro.
Na krótszą metę sprawa nie jest już taka oczywista. Bank of Japan ogłosił QE w marcu 2001 r., a przystąpił do agresywnego skupu aktywów od września 2001 r., a jednak trwalsza hossa zaczęła się na giełdzie w Tokio dopiero w kwietniu 2003 r. W przypadku USA rozpoczęciu pod koniec listopada 2008 r. skupu za 600 mld USD obligacji hipotecznych nie przeszkodziło pogłębienie się bessy na Wall Street do marca 2009 r. Dopiero ogłoszenie 18 marca zwiększenie skali zakupów obligacji hipotecznych o dodatkowe 750 mld i rozpoczęcie skupu obligacji skarbowych za 300 mld USD doprowadziło do trwałego przełamania bessy.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Zakończyło się I półrocze, które ostatecznie okazało się bardzo dobre dla graczy, głównie inwestujących w akcje i to pomimo zawirowań celnych z początku kwietnia.
Rada Polityki Pieniężnej zaskoczyła rynek, decydując się podczas lipcowego posiedzenia na obniżkę stóp procentowych.
Indeks polskich dużych spółek wreszcie wybił się z dziesięciotygodniowej konsolidacji i finiszował na najwyższym poziomie w tym roku. WIG ustanowił kolejny raz rekord.
Krajowy rynek rozpoczyna czwartkowy handel od skoku o około 40 pkt, do 2880 pkt. Wśród dużych spółek na starcie sesji pod kreską jest jedynie CD Projekt.
Notowania europejskich indeksów zakończyły dziś sesje w głównej mierze wzrostami.
Notowania środowe na rynku warszawskim skończyły się zwyżkami najważniejszych indeksów. WIG20 wzrósł o 0,47 procent, gdy indeks szerokiego rynku WIG zyskał 0,37 procent.