Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Łukasz Bugaj, analityk, DM BOŚ
Zaskakujący ruch SNB uderzył w krajowy sektor bankowy, ale jeszcze bardziej w jego „frankowych" klientów. Rozpoczął się gorący okres przedstawiania propozycji, by kredytobiorcom ulżyć, co wywierało presję na wyceny akcji banków. W otoczeniu na rozwiązania nie trzeba było długo czekać. Chorwacja bardzo szybko postanowiła zamrozić kurs franka dla spłat przyszłych rat po wcześniejszym korzystniejszym kursie. W terminie późniejszym preferowany najprawdopodobniej będzie „wariant węgierski", wiążący się z przewalutowaniem kredytów. Co interesujące, na podobną ścieżkę wejść może Rosja. Pojawiła się informacja, że rosyjski bank centralny rekomenduje bankom przewalutowanie kredytów hipotecznych po kursie z 10 stycznia, co na chwilę obecną oznaczałoby straty sektora w wysokości ok. 50 proc. wartości kredytów.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Zakończyło się I półrocze, które ostatecznie okazało się bardzo dobre dla graczy, głównie inwestujących w akcje i to pomimo zawirowań celnych z początku kwietnia.
Rada Polityki Pieniężnej zaskoczyła rynek, decydując się podczas lipcowego posiedzenia na obniżkę stóp procentowych.
Indeks polskich dużych spółek wreszcie wybił się z dziesięciotygodniowej konsolidacji i finiszował na najwyższym poziomie w tym roku. WIG ustanowił kolejny raz rekord.
Krajowy rynek rozpoczyna czwartkowy handel od skoku o około 40 pkt, do 2880 pkt. Wśród dużych spółek na starcie sesji pod kreską jest jedynie CD Projekt.
Notowania europejskich indeksów zakończyły dziś sesje w głównej mierze wzrostami.
Notowania środowe na rynku warszawskim skończyły się zwyżkami najważniejszych indeksów. WIG20 wzrósł o 0,47 procent, gdy indeks szerokiego rynku WIG zyskał 0,37 procent.