Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Wojciech Białek, główny analityk, CDM Pekao
Jednakże inne rynki europejskie w dużej mierze potraktowały to jako wewnętrzną sprawę Grecji i generalnie zachowały spokój. Również kurs euro do dolara, odbijając się od poziomu 1,11 do 1,13–1,14, pokazał, że na razie kwestia grecka wydaje się być zdyskontowana.
Co ciekawe, amerykański rynek akcji, który przez ostatnie lata był przez większość czasu globalnym liderem, nie tylko nie podążył za czołowymi indeksami giełd europejskich do nowych historycznych rekordów, ale S&P 500 wręcz zawrócił w dół i w czwartek dotarł do poziomów wsparcia wyznaczonych przez styczniowe dołki. Ich przełamanie może zepchnąć indeks o kilka procent w dół w stylu obserwowanym ostatnio w pierwszej połowie października ub.r. Takie ewentualne osłabienie giełdy w USA można wiązać z lokalnie zbyt gwałtowną aprecjacją dolara w ostatnich tygodniach. Nie wydaje się jednak, by rynkowi akcji w USA mogło zaszkodzić coś poważniejszego niż dokończenie korekty zbliżonej swym charakterem do tej z września–października ub.r. Układ ostatnich lokalnych dołków S&P 500 związanych z cyklem 10-tygodniowym – 7 sierpnia, 15 października i 16 grudnia sugeruje okolice okresu 16–23 lutego jako orientacyjny termin kolejnego dołka tej klasy.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Indeks polskich dużych spółek wreszcie wybił się z dziesięciotygodniowej konsolidacji i finiszował na najwyższym poziomie w tym roku. WIG ustanowił kolejny raz rekord.
Krajowy rynek rozpoczyna czwartkowy handel od skoku o około 40 pkt, do 2880 pkt. Wśród dużych spółek na starcie sesji pod kreską jest jedynie CD Projekt.
Notowania europejskich indeksów zakończyły dziś sesje w głównej mierze wzrostami.
Notowania środowe na rynku warszawskim skończyły się zwyżkami najważniejszych indeksów. WIG20 wzrósł o 0,47 procent, gdy indeks szerokiego rynku WIG zyskał 0,37 procent.
Wraz z lipcowymi upałami zapał inwestorów do zakupów krajowych akcji osłabł. W przeciwieństwie do wtorkowej sesji tym razem krajowe indeksy nie podjęły próby przebicia szczytów hossy.
Środa na rynku przyniosła przede wszystkim obniżkę stóp procentowych w wykonaniu Rady Polityki Pieniężnej. Większość ekspertów spodziewała się jednak utrzymania stóp na niezmienionym poziomie.