Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Wojciech Białek, główny analityk, CDM Pekao
W czwartek po pojawieniu się informacji o zawarciu porozumienia o zawieszeniu broni rynki akcji raczej zwyżkowały, chociaż ton polskich mediów był raczej sceptyczny (pewnie słusznie). Ale indeks giełdy ukraińskiej rósł 6 proc., a rosyjski RTS ponad 3 proc., a więc ktoś uwierzył we względną trwałość wynegocjowanego zawieszenia broni. Warto jednak pamiętać, że pierwsze rosyjsko-ukraińskie porozumienie o zawieszeniu broni zawarto 20 września ub.r. WIG zanotował najważniejszy szczyt ubiegłego roku dokładnie dzień wcześniej, rosnąc przez poprzednie siedem tygodni o 12,2 proc. i spadając przez następne pięć miesięcy o 10 proc. Przy okazji porozumienia w Mińsku można zauważyć, że trochę po cichu rozpada się kolejny po Iraku, Libii i Syrii kraj Bliskiego Wschodu – tym razem podzielony religijnie pomiędzy sunnitów i szyitów Jemen.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Zakończyło się I półrocze, które ostatecznie okazało się bardzo dobre dla graczy, głównie inwestujących w akcje i to pomimo zawirowań celnych z początku kwietnia.
Rada Polityki Pieniężnej zaskoczyła rynek, decydując się podczas lipcowego posiedzenia na obniżkę stóp procentowych.
Indeks polskich dużych spółek wreszcie wybił się z dziesięciotygodniowej konsolidacji i finiszował na najwyższym poziomie w tym roku. WIG ustanowił kolejny raz rekord.
Krajowy rynek rozpoczyna czwartkowy handel od skoku o około 40 pkt, do 2880 pkt. Wśród dużych spółek na starcie sesji pod kreską jest jedynie CD Projekt.
Notowania europejskich indeksów zakończyły dziś sesje w głównej mierze wzrostami.
Notowania środowe na rynku warszawskim skończyły się zwyżkami najważniejszych indeksów. WIG20 wzrósł o 0,47 procent, gdy indeks szerokiego rynku WIG zyskał 0,37 procent.