Brexit straszy na Wall Street

Po wolnym dniu amerykańskie indeksy zaczęły tydzień pod kreską. Nie pomogły taniejące surowce i informacje dochodzące z Wielkiej Brytanii

Publikacja: 05.07.2016 22:45

Brexit straszy na Wall Street

Foto: Fotorzepa/Mateusz Pawlak

Dow Jones Industrial Average zakończył handel spadkiem o 0.61 proc. do 17,839.45 pkt, S&P 500 stracił 0.69 proc. i wyniósł 2,088.48 pkt., a technologiczny  Nasdaq Composite zanurkował o 0.82 proc. do 4,822.90 pkt.

Kontrakty na ropę spadły o 5 proc. poniżej 47 dol. za baryłkę.  Akcje Exxon zanurkowały o 1.4 proc.w ślad za spadkami o prawie 3 proc. sektora energetycznego.

- Inwestorzy są ostrożni, cały czas zerkają na Wielką Brytanię - powiedział agencji Reutersa John Callany z LPL Financial w Bostonie. - To był handel nacechowany emocjami. Inwestorzy nie są pewni konsekwencji Brexitu i najpierw strzelają, a potem zadają pytania - powiedział Market Watch Sahak Manuelian kierownik w Wedbush Securities.

Gubernator Banku Anglii Mark Carney we wtorek po raz trzeci w ciągu 12 dni pojawił się publicznie, by uspokoić Brytyjczyków.

Szef Banku Anglii powiedział dziennikarzom, że instytucja ta zmieni wymogi kapitałowe, by potencjalnie uwolnić 150 mld funtów w pożyczkach dla gospodarstw domowych i firm, w nadziei na utrzymanie gospodarki na odpowiednim poziomie.

Bank postanowił zmniejszyć ograniczenia w zakresie wymogów kapitałowych dla banków co najmniej do czerwca 2017 roku, aby zachęcić je do udzielenia pożyczek z myślą o wspieraniu brytyjskiej gospodarki. Oznacza to, że cofnie swą decyzję z marca, w której zwiększył te wymogi. W związku z Brexitem i ryzykiem spadku inwestycji pojawiały się obawy, że brytyjska gospodarka wejdzie w recesję.

Z danych makro okazało się, że zamówienia na dobra trwałe w USA w maju spadły mdm o 2,3 proc., po tym jak w kwietniu wzrosły o 3,2 proc. mdm - poinformował w końcowych wyliczeniach Departament Handlu USA. Wstępnie szacowano, że zamówienia spadły o 2,2 proc. mdm.

Zamówienia na dobra trwałe z wykluczeniem środków transportu spadły o 0,3 proc. mdm wobec wzrostu o 0,3 proc. miesiąc wcześniej. Wynik był zgodny ze wstępnym szacunkiem.

Natomiast wskaźnik optymizmu w gospodarce IBD/TIPP w lipcu wyniósł 45,5 pkt. wobec 48,2 pkt. w czerwcu - podali Investors Business Daily oraz TechnoMetrica Institute of Policy and Politics. Analitycy oczekiwali wskaźnika na poziomie 48,2 punktów.

50 pkt. stanowi granicę pomiędzy optymistycznym a pesymistycznym postrzeganiem gospodarki.

Porozumienie z Comcastem spowodowało, że akcje Netfliksa zyskiwały 4.8 proc. O 12 proc. spadały akcje Harley-Davidson po cięciu rekomendacji przez RW Baird.

Giełda
Marazm na Wall Street. Weekend przyniesie pokój handlowy?
Giełda
Nowy rekord hossy
Giełda
Dzień rekordów na GPW. WIG20 od początku roku zyskał już 30 proc.
Giełda
Byki w natarciu. WIG20 z nowym rekordem hossy
Materiał Promocyjny
Banki muszą wyjść poza strefę komfortu
Giełda
Analiza poranna – Optymizm przed amerykańsko-chińskimi rozmowami
Giełda
WIG20 znów z apetytem na 2800 pkt. DAX bije rekord