Nastroje globalne

Podczas wczorajszej pauzy na naszym parkiecie indeksy amerykańskie zanotowały kolejne historyczne rekordy.

Publikacja: 16.08.2016 18:53

Nastroje globalne

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek jd Jerzy Dudek

Jest to jednak trochę nietypowa sytuacja, bo biciu szczytów nie towarzyszy euforia. Przyczyny ostatniej hossy nie leżą w masowym ruchu, a są wywołane przez nadmiar wolnego pieniądza po programach luzowania QE i niskich, niemal zerowych stóp procentowych utrzymywanych od kilku lat. W tej sytuacji pieniądz szuka stóp zwrotu, jakichkolwiek stóp zwrotu i znaczna jego część jest lokowana w akcje.

Póki panuje spokój indeksy idą w górę. Bicie rekordów nie ma właściwie znaczenia. Ten stan spokojnego napływu pieniędzy jest przerywany od czasu do czasu silnymi korektami, które są wynikiem obaw o dalsze pozostawanie stóp procentowych na niskich poziomach. Cały rynek wsłuchuje się uważnie w wypowiedzi szefów FED i każda, ledwo sugerująca podwyżki stóp wypowiedź, może być przyczyną gwałtownej przeceny. Nie jest to stan normalny. Jest to stan, w którym ceny akcji są ręcznie sterowane. I na odwrót – urzędnicy FED stali zakładnikami rynków. Decyzja o podwyżce stóp może odbić się negatywnie na cenach akcji, a co za tym idzie zubożyć społeczeństwo USA i oszczędności emerytalne.

Na fali wzrostów również nasz WIG20 przebił w ub. tygodniu 1850 pkt. Nie zaszedł jednak za daleko, bo przebicie sięgnęło zaledwie kilkanaście punktów wyżej. Jest trochę kłopot z uznaniem tego przebicia. Dziś dla odmiany, przy słabszym otoczeniu, powrócił pod/na linię tego oporu/wsparcia. Obrót podczas dzisiejszej spadkowej sesji okazał się nieco wyższy, niż podczas piątkowej, kiedy podczas sesji przekraczane były 3-miesięczne maksima, ale są to wolumeny niskie. Cały rynek pogrążony jest od dwóch tygodni w nastroju wakacyjnym.

Trudno wskazać dalszy kierunek. Mamy pozytywne rozwiązanie ciążącej nad bankami sprawy kredytów frankowych i napływ kapitału na rynki wschodzące, a z drugiej strony niepewność z powodu planowanej całkowitej likwidacji OFE, gdzie w akcjach jest zgromadzone ponad 100 mld zł.

Witold Zajączkowski

Giełda
Czy faktycznie należy sprzedawać akcje w maju?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Giełda
Cofnięcie indeksów w Warszawie. WIG utrzymał 100 tys. pkt.
Giełda
Słabość na tle otoczenia
Giełda
Warren Buffett odchodzi z Berkshire Hathaway. Czy to powód do paniki czy raczej okazja?
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Giełda
Poniedziałek na GPW: Erste kupuje Santander BP, analityk nie wierzy w Budimex
Giełda
Indeksy w Warszawie oddalają się od szczytów hossy