Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 19.08.2016 06:00 Publikacja: 19.08.2016 06:00
Tomasz Krzyk, CFA, analityk, Noble Securities
Foto: Archiwum
Wynika z nich, że ostatecznie FOMC zdecydował się na przesunięcie decyzji o ewentualnej zmianie polityki monetarnej do czasu uzyskania większej ilości danych, które potwierdzałyby zarówno odporność amerykańskiej gospodarki na negatywne szoki związane z podniesieniem stóp procentowych, jak i trwały powrót inflacji do poziomu ok. 2 proc. Rynek na publikację zareagował zwyżką cen obligacji USA. Dziesięcioletnie papiery traciły na rentowności o 17 p.b., obniżając się z poziomu 1,558 proc. do 1,541 proc. W czwartek w godzinach południowych kwotowane były już w okolicach 1,550 proc. Również ceny kontraktów terminowych na stopę funduszy federalnych implikują obecnie niskie, bo wynoszące jedynie 18 proc., prawdopodobieństwo podwyżki stóp przez Fed. Pozostałe znaczące rynki długu również byczo zareagowały na opublikowane informacje. Tymczasem w czwartek na naszym rodzimym rynku długu odbyła się aukcja obligacji skarbowych organizowana przez Ministerstwo Finansów. Zakończyła się ona uplasowaniem papierów o wartości 7,95 mld zł przy łącznym popycie sięgającym 10,79 mld zł. Oferowane obligacje serii OK1018, PS0721, i DS0726 zostały sprzedane przy poziomach rentowności wynoszących odpowiednio 1,666 proc., 2,114 proc. oraz 2,704 proc., co oznacza, że resortowi udało się pozyskać dług za jeszcze niższą cenę niż w lipcu.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Początek tygodnia rozpoczynamy od spadków na głównych indeksach giełdowych. Donald Trump ponownie straszy rynki nowymi cłami, co na nowo wywołuje obawy o stabilność na rynkach finansowych.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Krajowe indeksy, mimo przewagi optymistycznych nastrojów na europejskich rynkach akcji, poddały się korekcie oddalając się od szczytów hossy. Kluczową rolę odegrały mocno przecenione akcje banków.
Początek tygodnia na parkiecie w Warszawie przyniósł spadek głównego indeksu, WIG20, o 0,96%, do poziomu 2784 pkt. mWIG40 zniżkował 1,2%, podczas gdy sWIG80 zanotował wzrost o 0,51%. Obroty na szerokim rynku wyniosły niecałe 1,2 mld złotych.
W weekend poznaliśmy informację, której w zasadzie nikt się nie spodziewał. Warren Buffet, znany jako Wyrocznia z Omaha, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie zdecydował się odejść na emeryturę. Jest to o tyle zaskoczenie, że wielokrotnie w poprzednich latach wskazywał, że nie zamierza rezygnować ze swojej pracy, tak jak jego mentor Benjamin Graham.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Powrót z majówki nie okazał się udany dla inwestorów z GPW. W poniedziałek przeważał bowiem kolor czerwony. W centrum uwagi był m.in. Santander Bank Polska czy też Budimex.
Pierwsza sesja nowego tygodnia przynosi wyraźne schłodzenie nastrojów wśród inwestorów handlujących na warszawskiej giełdzie. A to przekłada się na wyprzedaż krajowych akcji.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas