Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 30.08.2016 06:00 Publikacja: 30.08.2016 06:00
Jacek Mysior
Foto: Fotorzepa, Krzysztof Skłodowski Krzysztof Skłodowski
Zakupom akcji nie pomagały jednak negatywne nastroje, jakie panowały na większości pozostałych rynków akcji. Na europejskich giełdach zdecydowanie więcej do powiedzenia mieli sprzedający, choć skala przeceny była dość ograniczona. Jedynie na giełdach w Moskwie, Stambule i Mediolanie spadki głównych wskaźników przekraczały 1 proc. Rynkom najprawdopodobniej ciążyły jeszcze piątkowe słowa szefowej Fedu Janet Yellen o możliwości podwyżki stóp procentowych w USA. Rozczarowania zdołali uniknąć inwestorzy w Londynie, gdzie z powodu święta giełda nie pracowała. Tym częściowo można również tłumaczyć niewielką aktywność i niezdecydowanie inwestorów na GPW. W trakcie całej sesji właścicieli zmieniły papiery o wartości nieprzekraczającej 500 mln zł. Notowania na krajowym parkiecie przebiegają bowiem w wakacyjnej atmosferze, a główne indeksy poruszały się przez całą sesję w wąskim przedziale wahań.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Początek tygodnia rozpoczynamy od spadków na głównych indeksach giełdowych. Donald Trump ponownie straszy rynki nowymi cłami, co na nowo wywołuje obawy o stabilność na rynkach finansowych.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Krajowe indeksy, mimo przewagi optymistycznych nastrojów na europejskich rynkach akcji, poddały się korekcie oddalając się od szczytów hossy. Kluczową rolę odegrały mocno przecenione akcje banków.
Początek tygodnia na parkiecie w Warszawie przyniósł spadek głównego indeksu, WIG20, o 0,96%, do poziomu 2784 pkt. mWIG40 zniżkował 1,2%, podczas gdy sWIG80 zanotował wzrost o 0,51%. Obroty na szerokim rynku wyniosły niecałe 1,2 mld złotych.
W weekend poznaliśmy informację, której w zasadzie nikt się nie spodziewał. Warren Buffet, znany jako Wyrocznia z Omaha, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie zdecydował się odejść na emeryturę. Jest to o tyle zaskoczenie, że wielokrotnie w poprzednich latach wskazywał, że nie zamierza rezygnować ze swojej pracy, tak jak jego mentor Benjamin Graham.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Powrót z majówki nie okazał się udany dla inwestorów z GPW. W poniedziałek przeważał bowiem kolor czerwony. W centrum uwagi był m.in. Santander Bank Polska czy też Budimex.
Pierwsza sesja nowego tygodnia przynosi wyraźne schłodzenie nastrojów wśród inwestorów handlujących na warszawskiej giełdzie. A to przekłada się na wyprzedaż krajowych akcji.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas