Fundamenty: Adam Dudoń, analityk BM Alior Banku
Wczorajsza sesja przyniosła zwyżkę i ustanowienie nowych historycznych rekordów dla kluczowych amerykańskich indeksów. Wspierająco dla rynku akcji działają kolejne doniesienia o postępach w sprawie pakietu fiskalnego. Dodatkowo prace nad zatwierdzaniem i wprowadzaniem szczepionek do użytku przyśpieszają – tym razem Europejska Agencja Leków poinformowała, że przyśpieszy decyzję dotyczącą zatwierdzenia szczepionki wyprodukowanej przez firmę Moderna z 12 stycznia do 6 stycznia 2021 roku.
Krajowe indeksy zyskiwały przez większość dnia, aż do momentu podania informacji o wprowadzeniu narodowej kwarantanny obowiązującej od 28 grudnia przynajmniej przez 3 pełne tygodnie. Restrykcje ponownie uderzają w sektor odzieżowy, gdyż zamknięte będą galerie handlowe (z wyłączeniem sklepów oferujących niezbędne dobra). Zamknięte będą również hotele, a obiekty sportowe będą dostępne tylko dla sportu zawodowego, co więcej utrzymane zostaną bieżące obostrzenia, a dodatkowo ograniczone zostaną spotkania i przemieszczanie się w noc sylwestrową. Wyżej wymienione obostrzenia, według zapowiedzi, mają zminimalizować wielkość III fali zachorowań. Wprowadzenie narodowej kwarantanny zniosło notowania kluczowych indeksów poniżej zera. Planując dzisiejszą sesję warto mieć na uwadze rozliczenie instrumentów pochodnych, które może mieć wpływ na większa zmienność na rynku akcji. W temacie spółek: 1) Sony poinformowało o usunięciu do odwołania cyfrowej wersji „Cyberpunk 2077" ze sprzedaży na PlayStation Store - ruch spowodowany jest troską o satysfakcję klientów. Jest to kolejna zła informacja dla studia, która wpłynie na obniżenie sprzedaży tytuły przynajmniej w początkowym popremierowym okresie. 2) EEF B.V ogłosiło przymusowy wykup akcji Elemental Holding po 2,42 zł. 3) PZU chce pozostać spółką dywidendową i wypłacić akcjonariuszom jak największą dywidendę – akcje spółki zyskały 4,8% po informacji o dopuszczeniu możliwości wypłaty dywidendy przez KNF. 4) Dzisiaj na giełdzie zadebiutuje PCF Group.
Otoczenie: Kamil Cisowski, analityk DI Xelion
Czwartkowa sesja zakończyła się w Europie w większości pozytywnie (in minus wyróżniało się po raz kolejny brytyjskie FTSE100), ale indeksy zamykały się raczej poniżej poziomów z rana, w wielu przypadkach (CAC40 czy FTSE MiB) tylko minimalnie nad kreską. Być może ważniejsza od zmian wycen akcji była kontynuacja osłabienia dolara. Kurs EURUSD kwotowany jest już w okolicach 1,2250, a GBPUSD 1,3550. Poza środowym posiedzeniem Fed wsparciem dla trendu były także ponownie gorsze od oczekiwań tygodniowe dane z amerykańskiego rynku pracy. Liczba nowych wniosków o zasiłek wzrosła do 885 tys. (konsensus: 817 tys.). Dziś wydaje się, że możemy zobaczyć stabilizację lub lekki ruch w dół na obu parach walutowych. Po słowach Ursuli von der Leyen o „dużych różnicach" w stanowiskach obu stron unijno-brytyjskich negocjacji przekonanie rynku o tym, że w przyszłym tygodniu wreszcie zobaczymy porozumienie, wydaje się obarczone pewnym ryzykiem.
Większe postępy wydają się robić Demokraci i Republikanie w Kongresie, negocjując pakiet fiskalny, który powinien zostać uzgodniony do końca weekendu – na fali optymizmu S&P500 wzrosło o 0,6%, a NASDAQ o 0,8%. Wiele wskazuje, że finalna wersja może być pozbawiona zarówno wsparcia dla samorządów (żądanie Demokratów), jak i ochrony przed roszczeniami dla przedsiębiorstw, o którą walczą Republikanie. Jednorazowa płatność dla obywateli miałaby wynieść 600 USD, a tygodniowe nadzwyczajne zasiłki 300 USD. Koszt wydaje się aktualnie kształtować w okolicach 900 mld USD.
WIG20 spadł wczoraj o 0,5%, mWIG40 o 1,0%, a sWIG80 o 0,6%. Pozytywne nastroje w Warszawie w pierwszej części dnia zostały zduszone podczas konferencji prasowej Ministra Zdrowia, który nieoczekiwanie zapowiedział „narodową kwarantannę", wiążącą się m.in. z zamknięciem galerii handlowych i hoteli od 28 grudnia do 17 stycznia. Przecena miała dość demokratyczny charakter. Drugim ważnym dla przebiegu sesji tematem były decyzje KNF w sprawie dywidend w sektorze finansowym, korzystna dla PZU, którego notowania wzrosły o 4,8%, a także źle odebrane wstrzymanie wypłat zysku bankom. Indeks sektorowy spadł o 3,4%.