mWIG40 zyskał 0,45% podczas gdy sWIG80 wzrósł o 1,05%. Obroty na szerokim rynku wyniosły 1,05 mld PLN z czego 807 mln przypadło na indeks blue chip'ów. Warto wspomnieć o ponad 8% zwyżce sub-indeksu WIG_Energia przy obrotach rzędu 222 mln.
Poniedziałkowa sesja w Europie była relatywnie neutralna. Kluczowe indeksy oscylowały blisko punktu odniesienia z piątku. Spadki w Azji nie przyniosły wyraźnego pogorszenia nastrojów m.in. na DAX'ie, który ciągle pozostaje blisko historycznych maksimów. Globalni inwestorzy czekają na rozpoczęcie sezonu wynikowego w USA (środa, instytucje finansowe) oraz na kolejne dane makro (m.in. inflację), które rozpatrywane bedą przez pryzmat przyszłego ograniczania stymulacji przez kluczowe instytucje centralne.
Lokalnie, w ramach WIG20, wyraźnie pozytywnie wyróżniał się sektor energetyczny, gdzie Tauron zyskał ponad 8%, podczas gdy PGE podbiła o 13,5%. Łączny udział koncernów w indeksie to jednak jedynie ok. 4,7%. Inwestorzy kupowali akcje z segmentu energetyki po tym jak w weekend Jacek Sasin zapowiedział przedstawienie planu wydzielenia aktywów węglowych z bilansów spółek. Wedle doniesień medialnych (Puls Biznesu) wstępne szczegóły plany możemy poznać już jutro. Kwestia wydzielenia spółek węglowych poza koncerny energetyczne jest jednym z głównych czynników windującym wyceny PGE czy TPE (1-roczna zmiana WIG_Energia to ponad 80%), gdzie inwestorzy liczą na większy udział OZE, pojawienie się na radarach inwestorów zagranicznych czy otwarcie na „zielone finansowanie". Na drugiej stronie tabeli, w ramach WIG20, widniały dziś akcje KGH (spadek o 3%) oraz Allegro (-2,15%).
Z rynkowego punktu widzenia WIG20 przetestował dziś intra-sesyjne wsparcie na 1962 pkt, które wstępnie utrzymuje nas w zakresie 1960-2000 pkt. W szerszym ujęciu pozostajemy jednak w zakresie konsolidacji 1900-2000 pkt. Widoczna jest presja na ponowny retest górnego ograniczenia jednak czynnikiem podażowym wydaje się być zachowanie MSCI EM.
Konrad Ryczko Analityk