Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 28.04.2021 05:00 Publikacja: 28.04.2021 05:00
Premier Mateusz Morawiecki.
Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek
Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął ustawę o ratyfikacji zasobów własnych UE. Ratyfikacja przez polski parlament oraz inne kraje UE jest konieczna do uruchomienia nowego unijnego Funduszu Odbudowy po kryzysie pandemicznym o łącznej wartości ok. 750 mld euro, a także „zwykłego" siedmioletniego budżetu UE na lata 2020–2027.
Ustawa przewiduje m.in., że dochody UE zostaną zwiększone o nowe unijne podatki, m.in. od plastiku, od cyfrowych gigantów, od emisji CO2, a docelowo mówi się także o podatku od transakcji finansowych. Pozwala też, by po raz pierwszy Unia mogła zaciągnąć wspólny dług.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Do Polski we wtorek wpłynęło 40 mld zł z 2. i 3. wniosku o płatność z Krajowego Planu Odbudowy - poinformowała minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. W sumie to 67 mld zł, które mają przyczynić się do rozwoju polskiej gospodarki w nadchodzących latach - dodano w komunikacie resortu.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Oprócz środków z Funduszu Solidarności na wsparcie krajów dotkniętych powodzią przeznaczone będzie 10 mld euro z Funduszu Spójności z prefinansowaniem - przekazała we Wrocławiu szefowa KE Ursula von der Leyen. Dodała, że finansowanie będzie stuprocentowe, bo czas jest wyjątkowy.
Pierwsza część roku upłynęła w warunkach dość niskiej zmienności, co dla krajowych funduszy zamkniętych niepublicznych, często realizujących strategię absolutnej stopy zwrotu, jest dość sprzyjającym otoczeniem. Po sześciu miesiącach najwyższą stopę zwrotu, sięgającą 33,4 proc., notuje Acer Multistrategy FIZ – wynika z danych opublikowanych przez Izbę Zarządzających Funduszami i Aktywami. W kolejnych miesiącach zmienność na rynkach ma jednak rosnąć – twierdzi zarządzający funduszem Jakub Głowacki.
Ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz poinformowała, że Komisja Europejska zaakceptowała pierwszy wniosek rządu o płatność z KPO. Pieniądze mają wkrótce wpłynąć do Polski.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Po blisko trzech latach Polska uzyskała w końcu dostęp do unijnych funduszy. Komisja Europejska w czwartek formalnie odblokowała 137 mld euro dla naszego kraju w Krajowym Planie Obudowy i w funduszach z polityki spójności.
Łączny napływ środków unijnych do Polski (dotacje i pożyczki z KPO, polityka spójności o rolna, pomniejszone o składkę) w 2024 wyniesie około 2,7 proc. PKB vs 1,6 proc. PKB w 2023.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas